Stacja wypożyczania rowerów / fot. UM Tychy

1 kwietnia ruszy system wypożyczania rowerów w Tychach. Pierwsze jednoślady będzie można wypożyczać już po północy. Obok rowerów standardowych pojawi się rower trójkołowy, rowery familijne typu cargo, tandemy i rowerki dziecięce.  Tak jak informowaliśmy wcześniej – będzie można je oddawać w innych miastach Metropolii.

W sumie Tyski Rower Miejski będzie dysponował 60 jednośladami. W systemie zarejestrowanych jest ponad 6 tys. osób, a rowery były wypożyczane ponad 22 tys. razy.

Stacje Tyskiego Roweru są zlokalizowane w kluczowych punktach miasta: przy Dworcu PKP, stacji Tychy Lodowisko, na Placu Baczyńskiego, na Paprocanach, ul. Jaśkowicka, ul. Grota-Roweckiego oraz w rejonie hal targowych.

Reklama

Z Tyskiego Roweru Miejskiego może skorzystać każdy użytkownik, który ma konto w systemie. Można je założyć m.in. poprzez aplikację mobilną Nextbike lub stronę TyskiRower.pl. Należy również zasilić konto kwotą co najmniej 10 złotych, z których będą finansowane opłaty za przyszłe wypożyczenia. Można też skorzystać z posiadanego konta Nextbike założonego w Tychach, lub w innym systemie.

Rower wypożyczamy korzystając z aplikacji mobilnej Nextbike (wystarczy zeskanować kod QR z roweru) lub poprzez terminal. Należy w nim wpisać swój numer telefonu, kod PIN (otrzymujemy go podczas rejestracji) i numer roweru. Rower zwracamy na dowolnej stacji Tyskiego Roweru Miejskiego.

Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Potem opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem – od złotówki za pierwszą godzinę, 2 zł za drugą, 3 zł za trzecią do 4 złotych za każdą kolejną rozpoczętą godzinę.

Tyski Rower Miejski to niejedyny system Nextbike w regionie.

– W tym roku jesteśmy m.in. w Gliwicach, Chorzowie, Katowicach i Sosnowcu. Ze wszystkich naszych systemów w regionie można korzystać za pomocą jednego konta. To wygodne rozwiązanie szczególnie dla osób, które na co dzień  poruszają się miedzy miastami – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

Od 5 kwietnia dzięki podpisanej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię i firmę Nextbike umowie, użytkownicy będą mogli wypożyczać rowery w jednym mieście i oddać w innym. Dotyczy to miast: Katowice, Sosnowiec, Tychy i Chorzów. Koszty przemieszczenia każdego roweru między miastami pokryje Metropolia.

– Osoby korzystające z wypożyczalni muszą natomiast pamiętać, że możliwość relokacji będzie dotyczyć wyłącznie rowerów standardowych. To znaczy, że rowery typu tandem, dziecięcy, familijny albo cargo dalej będzie można wypożyczać i oddawać wyłącznie w obrębie jednej gminy – mówi Ewa Grudniok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tychy.

Wynika to z faktu, że oferta dotycząca typów rowerów w poszczególnych wypożyczalniach nie jest jednolita.

Komentarze

Reklama