Betonowe belki / fot. UM Tychy

Aż 24 betonowe belki, każda o wadze 30 ton pojawiły się na DK44. Zostały zamontowane na wiadukcie łączącym drogę krajową z ulicami Mysłowicką, Kościelną i Główną. Węzeł ma oddzielić ruch tranzytowy od lokalnego i zapewni połączenie ze strefą ekonomiczna, Bieruniem oraz dzielnicami: Urbanowice, Jaroszowice i Wygorzele.

– Zakończył się właśnie montaż elementów kluczowych dla całej konstrukcji. Powstały dwa przyczółki przyszłego wiaduktu, które połączono za pomocą 24 betonowych belek, montowanych przez specjalistyczny dźwig. Następnym istotnym elementem budowy będzie wykonanie płyty nośnej – mówi Wojciech Łyko, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Trwają także prace przy budowie dwóch podziemnych przejść dla pieszych.

Reklama

– Pierwsze z nich powstaje w rejonie ul. Kościelnej i jest budowane metodą tradycyjną (najpierw powstał wykop, a następnie konstrukcja przejścia), a drugie w rejonie ul. Długiej, które realizowane jest w technologii ścian szczelinowych. Oznacza to, że w pierwszej kolejności w gruncie zostały zabudowane ściany przyszłego przejścia, a dopiero w kolejnym etapie wykopywany jest grunt – dodaje dyrektor Łyko.

Kolejny etap prac dotyczyć będzie użytkowanego od listopada odcinka ul. Oświęcimskiej.

– Do ułożenia pozostaje warstwa ścieralna asfaltu, którą zgodnie ze sztuką budowlaną, układa się na samym końcu i na jak najdłuższych odcinkach. Pozwoli to na bardziej ekonomiczną eksploatację drogi i zmniejsz ryzyko powstawania pęknięć w nawierzchni – Arkadiusz Bąk z MZUiM.

Wykonawca inwestycji cały czas odpowiedzialny jest za bieżące utrzymanie modernizowanego odcinka. Regularnie naprawiane są ubytki i odnawiane jest oznakowanie tymczasowe.

Wartość inwestycji zgodnie z umową o dofinansowanie projektu to ok. 132 mln zł, 85 proc. tej kwoty stanowi dofinansowanie z UE.

Reklama