Port Pieśni Pracy 2019 - Booze Brothers 2 / fot. mat. pras.

8 koncertów na 5 scenach w Tychach. Festiwal potrwa do niedzieli. Dzisiaj rusza Port Pieśni Pracy. Pojawią się wykonawcy z kraju i goście z Francji.

W Tychach rusza jubileuszowa XXXV edycja Portu Pieśni Pracy – festiwalu szantowego, który odbędzie się nie tylko na Paprocanach, ale także w kilku innych lokalizacjach.

Port Pieśni Pracy to koncerty w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury w Tychach (piątek), nad Jeziorem Paprocany (sobota, niedziela) czy sobotni nocny koncert klubowy oraz – po raz pierwszy – szanty w Gemini Park Tychy (sobota, niedziela).

– Oprócz koncertów piątkowy wieczór rozpoczynający festiwal uzupełni prelekcja na temat pracy na dawnych żaglowcach z ilustracjami legendy szantowej, Stana Hugilla, a także nauka gry na tradycyjnym instrumencie – kościach oraz kino pod chmurką, w którym pokazany zostanie film o Aleksandrze Dobie – „Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie” – wymienia Paweł Drzewiecki, dyrektor MCK w Tychach.

Festiwal ma wieloletnią tradycję i stanowi markę, która co roku przyciąga do Tychów miłośników szant i muzyki folkowej z całej Polski, a nawet zagranicy. Port Pieśni Pracy to integracja międzypokoleniowa, spotkania znajomych, których łączy pasja żeglarska i zamiłowanie do muzyki, a także spędzanie czasu w otoczeniu charakterystycznych dla miasta Tychy atrakcji turystycznych, w tym wielokrotnie docenianego i nagradzanego Jeziora Paprocany. Festiwal – oprócz zabawy – często niesie ze sobą także akcje społeczne czy charytatywne – tak będzie i tym razem.

– Będziemy zbierać fundusze na rehabilitację naszego przyjaciela ze sceny szantowej – Andrzeja Qnię Grzelę, wokalistę Ryczących Dwudziestek. Nie zabraknie koszulek, ale też… barbera, żeglarskich akcesoriów i porad dla żeglarek – mówi Wojciech Dudziński z „Ryczących Dwudziestek”

Na pięciu scenach będzie można usłyszeć kilkunastu wykonawców, w tym m.in. dobrze znaną Formację, Marka Szurawskiego, Atlantydę, Grzegorza Tyszkiewicza, rodzime North Cape i Leje na Pokład, czy naszych tyskich Gospodarzy – Perły i Łotry, a ponadto – niesamowitych gości z Francji – Booze Brothers, nie zabraknie też mocnego akcentu piosenki folkowej i celtyckiej.

Program festiwalu:

23 sierpnia 2019, piątek, ogród Miejskiego Centrum Kultury w Tychach

18.00 koncerty: Orkiestra Samanta, Drake

20.00 „Way, hay holly!” opowieść o pracy na dawnych żaglowcach w rysunkach Stana Hugilla i koncert Marka Szurawskiego + warsztaty gry na kościach

21.00 Kino pod chmurką „Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie”

24 sierpnia, sobota

12.00 Gemini Park Tychy – koncerty: Formacja, Happy Crew, Trzecia Miłość, Grzegorz GooRoo Tyszkiewicz i Jacek Ronkiewicz

16.00 Dzika Plaża Paprocany – koncerty: Leje na Pokład, North Cape, Trzecia Miłość, Cztery Refy, Grzegorz GooRoo Tyszkiewicz i Jacek Ronkiewicz, Mietek Folk, Glassgo

22.00 Underground Pub – koncerty: Perły i Łotry, Hoverla, Orkiestra Samanta, Booze Brothers, Mietek Folk

25 sierpnia, niedziela

12.00 statek na OW Paprocany – Brygada Radosnego Rejsu – koncert dla dzieci

12.00 Gemini Park Tychy – koncert: Glassgo, North Cape, Atlantyda, Leje na Pokład, Mietek Folk

16.00 Dzika Plaża Paprocany – Happy Crew, Atlantyda, Drake, Formacja, Marek Szurawski, Booze Brothers, Perły i Łotry, Orkiestra Samanta i Hoverla, all hands (wspólne wykonanie)