Rower przy Tyskich Halach Targowych / fot. Urząd Miasta Tychy

W Tychach z dniem 1 kwietnia sporo się dzieje. Rusza tężnia solankowa, uruchomiony został również system wypożyczania rowerów miejskich. Co jeszcze będzie się działo? Poniżej rozpiska wydarzeń na najbliższych kilka dni.

1 KWIETNIA (Poniedziałek)

ROWER MIEJSKI : Od 1 kwietnia będzie można w Tychach wypożyczać rowery miejskie. System ruszy po północy z niedzieli na poniedziałek. Do końca października na ulicach Tychów dostępnych będzie 60 rowerów, obok rowerów standardowych rower trójkołowy, rowery familijne typu cargo, tandemy i rowerki dziecięce. Od 5 kwietnia wypożyczony w Tychach rower będzie można oddać w jednym z kilku miast aglomeracji – Katowicach, Sosnowcu i Chorzowie.

Reklama

W systemie Tyskiego Roweru Miejskiego zarejestrowanych jest ponad 6 tysięcy osób. Tylko w ubiegłym sezonie wypożyczono w mieście rowery ponad 22 tysięcy razy.

TĘŻNIA SOLANKOWA: Po zimowej przerwie, 1 kwietnia tężnia solankowa w Parku Rodzinnym Błogosławionej Karoliny zostanie uruchomiona.  Korzystanie z tyskiej tężni jest bezpłatne.

18.00  Gadjo Dilo / Andromeda – kino, jakie znamy/ Pasaż Kultury Andromeda

Głównym bohaterem „Gadjo dilo” jest Paryżanin Stéphane (Romain Duris), którego ojciec etnograf zaraził miłością do cygańskiej muzyki. Stéphane w poszukiwaniu ludowej pieśniarki Nory Luca przemierza równiny Rumunii i w końcu trafia do komuny Cyganów, na której czele stoi Isidor (Izidor Serban). Francuz zaprzyjaźnia się z Romami i wkrótce – mimo różnicy tradycji i bariery językowej – staje się ich ulubieńcem. Głębsze uczucie kiełkuje też między nim a jego przewodniczką Sabiną (Rona Hartner), która dla cygańskiego życia porzuciła mieszczańską Belgię. Mit wolnych i szczęśliwych Cyganów burzy jednak powrót z więzienia młodego Roma, który szuka zemsty na swoim wrogu. Do magicznego świata, którym fascynuje się Stéphane, brutalnie wkrada się śmierć.

Wstęp wolny.

2 KWIETNIA (Wtorek)

17.00  Futsal: GKS Futsal Tychy – Buskowianka Busko-Zdrój / Hala Sportowa MOSiR

Mecz I ligi futsalu / wstęp wolny

17.00  Alternatywa na Nudę dla Seniorów – warsztaty Pisanki Woskiem Malowane

Klub Wilkowyje MCK

Wydarzenie organizowane jest w ramach budżetu partycypacyjnego z pierwszeństwem udziału mieszkańców dzielnicy Wilkowyje. Wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy.

18.00-24.00 Tyska Żyrafa zaświeci na niebiesko z okazji Światowego Dnia Autyzmu

 Z okazji przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Autyzmu jeden z symboli miasta – Pomnik Walki i Pracy czyli popularna „Żyrafa” rozświetli się na niebiesko na znak solidarności z osobami chorymi na autyzm. Tym samym Tychy dołączą do światowej akcji Light it up blue („Zaświeć się na niebiesko”) organizowanej w Światowy Dzień Autyzmu.

3 KWIETNIA (Środa)

19.00  Kulturalne Środy – Oskar i Ruth / Teatr Bez Sceny /  Klubu Urbanowice MCK

obsada: Anna Kadulska i Andrzej Dopierała

wstęp wolny,  obowiązują zapisy tel.: 791 261 375 urbanowice@mck.tychy

5 KWIETNIA (piątek)

18.00  Tury Kultury – Halina Kunicka / Biblioteka Miejska (Mediateka)

Kolejne spotkanie organizowane przez Bibliotekę Miejską w ramach cyklu Tury Kultury.

Tym razem zapraszamy na spotkanie z  Haliną Kunicką – piosenkarką i autorką kilkunastu płyt, z których trzy doczekały się statusu złotych. Odznaczona nagrodami branżowymi i odznaczeniami państwowymi.

19.00  Kino FreeLove: W cieniu drzewa / MCK Tychy

Historia dwóch małżeństw, drzewa i sąsiedzkiego konfliktu, który doprowadza do zaskakujących sytuacji, gdy emocje wygrywają ze zdrowym rozsądkiem.  Spróbujmy odpocząć „W cieniu drzewa” – podczas filmu w reżyserii Hafsteinn Gunnar Sigurðsson.

Islandzko… polska produkcja to tragikomedia pełna absurdów z życia, której zalążek stanowi konflikt dwóch mieszkających po sąsiedzku rodzin, które poróżniło drzewo. Złośliwe komentarze przeradzają się w psikusy, które z czasem nabierają mocy. Do czego doprowadzi sytuacja między rodzinami?

Wstęp wolny – obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem tel. 327 02 90.

19.00  AUKSO Plays Film Music: Krzesimir Dębski / Mediateka

Człowiek-instytucja. „Rockowcy uważają mnie za muzyka rockowego, jazzmani za jazzmana, jeszcze inni za kompozytora muzyki filmowej” – mówił kiedyś w wywiadzie dla magazynu Studio, świadomy swojej pozycji. W latach 80. zjeździł świat z zespołem String Connection, a przez magazyn Down Beat uznany został za jednego z najlepszych skrzypków jazzowych świata. Później z powodzeniem pisał dla estrady („Czas nas uczy pogody”, „Zakazany owoc” i „Dumka na dwa serca” to jego piosenki) i teatru, dyrygował znakomitymi orkiestrami i komponował muzykę poważną, którą uważa za swoją największą pasję. W masowej świadomości Krzesimir Dębski jest jednak przede wszystkim autorem ścieżek dźwiękowych do seriali i filmów. Nie sposób wyobrazić sobie, jak mogłyby brzmieć „Sfora”, „Złotopolscy” i „Ranczo”, czy „Kingsajz”, „Szwadron” oraz „Ogniem i mieczem”, bez jego muzyki.

Bilety: 20-30 zł.

6 KWIETNIA (sobota)

11.00  Zwiedzanie Stadionu Miejskiego i Tyskiej Galerii Sportu / Stadion Miejski, ul. Edukacji 7

Podczas spaceru będzie można obejrzeć m.in. piłkarskie i sędziowskie szatnie, ławki rezerwowych, salę konferencji prasowych, strefę VIP i loże honorowe, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat historii stadionu i tyskiej piłki nożnej. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia Gaming House’u – jedynego na stadionie piłkarskim w Polsce. To multimedialna sala, w której trenuje drużyna e – sportowa.
Zbiórka: przed wejściem głównym na stadion.

Komentarze

Reklama