Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych obostrzeniach odnośnie naszego codziennego funkcjonowania. – Te środki mają nas doprowadzić do ograniczenia zasięgu pandemii – mówił Morawiecki. Wprowadzono m.in. godziny robienia zakupów tylko dla seniorów, ograniczono ilość osób przebywających w sklepach.

Należy zachować odległość 2 metrów od siebie w trakcie spaceru – z wyjątkiem dzieci poniżej 13 roku życia oraz niepełnosprawnych i wymagających opieki. Zakaz obejmuje rodziny.

Osoby poniżej 18 roku życia nie mogą wychodzić same z domu bez osoby dorosłej.

Zakazano korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich, nie można też wchodzić do parków, bulwarów i korzystać ze skwerów oraz generalnie miejsc rekreacji.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu mają pozostać zamknięte.

Na jedną kasę w sklepie zakupy może robić maksymalnie 3 klientów. W przypadku 2 kas będzie to 6 osób. Na targach może przebywać maksymalnie do 3 osób na jedno stanowisko.

W weekendy zamknięte mają być sklepy budowlane, a apteki, sklepy spożywcze i drogerie pozostaną otwarte.

Codziennie od 10.00-12.00 będą mogli korzystać ze sklepów, aptek i drogerii jedynie seniorzy po 60 roku życia.

W sklepach trzeba będzie nosić rękawiczki.

Od 2 kwietnia wszystkie hotele i pensjonaty mają być zamknięte.

Samotne spacery są możliwe, odradza się uprawienie sportu. Poruszanie się samochodem jest możliwe tylko w konkretnym celu.

Na ulicach będzie więcej patroli policji.

Zaostrzono też warunki kwarantanny, teraz osoba jej poddana będzie musiała być odizolowana od rodziny, a jeżeli będzie odbywać kwarantannę w domu, to wszyscy domownicy też mają zostać jej poddani.

Za złamanie nowych zarządzeń grozi kara do 30 tys. zł.

Komentarze

Reklama