Od lewej: premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski / fot. Adam Guz / KPRM

Koniec z noszeniem maseczek – w większości. Otwierają kina, teatry, będą możliwe wesela i zgromadzenia do 150 osób. Od 30 maja nie trzeba nosić maseczek w przestrzeniach otwartych. Zaleca się noszenie maseczek jeżeli idziemy blisko drugiej osoby. Nadal będzie obowiązywała zasada dystansu społecznego – 2 metry odległości. 

Od soboty nie będą obowiązywały też limity w handlu i gastronomii. W mniejszych obiektach trzeba będzie nosić maseczki.

Możliwe będą też zgromadzenia do 150 osób.  W tym od 6 czerwca wesela w takiej wielkości będą możliwe.

Od 6 czerwca zdjęte zostaną restrykcje z kin, teatrów, basenów, siłowni, klubów fitness etc. „Wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby” – mówił premier Mateusz Morawiecki, które mogą być ogniskiem koronawirusa.

„Wypełniamy widownię do 50 procent” – mówił Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury. W obiektach kulturalnych trzeba będzie nosić maseczki ochronne. Koncerty plenerowe do 150 uczestników też będą mogły być realizowane.

Jak podał minister zdrowia Łukasz Szumowski, 80 procent łóżek w szpitalach zakaźnych jest wolne. 90 procent respiratorów też jest wolne i czeka na pacjentów z COVID.

„Spadamy z liczbą chorych, zmniejszamy liczbę zgonów, która jest najważniejszą miarą kontroli epidemii” – mówił prof. Szumowski.

Czerwiec i lipiec mają być – według premiera Morawieckiego – powrotem do normalności gospodarczej.

 

Komentarze