Kultura, sport, rozrywka i warsztaty. Co będzie się działo w najbliższym czasie w Tychach? Lista wydarzeń zaplanowanych w mieście jest pokaźna, część jest darmowa, a część odpłatna.

9 MARCA (sobota)

11.00- 13.00 Warsztaty na temat wizerunku miasta w malarstwie

Kolejne warsztaty z cyklu „W świecie twórczej wyobraźni” poświęcimy zagadnieniu wizerunku miasta w malarstwie.

Reklama

Wracając pamięcią do organizowanej w Muzeum wystawy „Marek Dziekoński – architekt. Tyskie realizacje w fotografii”, zainicjujemy wspólną wędrówkę przez historię utrwalania wizerunku miejskiej architektury w dziełach różnych artystów.

Przyjrzymy się przykładom dzieł takich twórców, jak: Gentile Bellini, Jan van der Heyden, Jan Vermeer, Canaletto, Bernardo Bellotto, William Turner, jednocześnie zapoznając się z pojęciami: pejzaż, panorama, weduta, perspektywa zbieżna.

Po przeanalizowaniu reprodukcji obrazów dawnych mistrzów oraz przyjrzeniu się aktualnym zdjęciom ukazującym miasto Tychy, każdy będzie miał możliwość spróbowania swoich sił w trakcie tworzenia własnej pracy zainspirowanej przywołanymi malowidłami.

Za pomocą farb i pędzli postaramy się oddać na kartkach papieru charakter naszego miasta. Przyda się wówczas zarówno szczypta architektonicznej precyzji, jak i spora dawka malarskiego rozmachu.

Prowadzenie: Monika Sojka

Dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat
Czas trwania: 2 h

Koszt: 10 zł (płatne przed warsztatami)

Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy: Anna Kura – tel. 32 327 18 21; e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

10.00-12.30 Sprint Dzieci w Pływaniu

Kryta Pływalnia przy ul. Edukacji będzie areną Sprintu Dzieci w Pływaniu.

W zawodach mogą wziąć udział dzieci mieszkające lub uczące się w Tychach – urodzone w 2008, 2009 roku i młodsze. Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest posiadanie aktualnej legitymacji szkolnej oraz zgody rodziców na start w zawodach i oświadczenia o stanie zdrowia dziecka.

Zgłoszenia przyjmowane będą w dniu zawodów, tj. w sobotę, 9 marca w godz. 9:00-10:00.

Zawodnik ma prawo startu w dwóch wybranych konkurencjach. Dziewczęta i chłopcy pływają oddzielnie. Organizator zapewnia pomiar elektroniczny. Kategorie wiekowe: rocznik 2008, rocznik 2009 i młodsi.

Program zawodów:

10:00-10:20 rozgrzewka

10:30 – rozpoczęcie zawodów:
25m stylem dowolnym K i M (rocznik 2009 i młodsi)
50m stylem dowolnym K i M (rocznik 2008)
25m stylem klasycznym K i M (rocznik 2009 i młodsi)
50m stylem klasycznym K i M (rocznik 2008)
25m stylem grzbietowym K i M (rocznik 2009 i młodsi)
50m stylem grzbietowym K i M (rocznik 2008)

12:30 – zakończenie zawodów

Więcej informacji na stronie MOSiR Tychy.

UWAGA! W związku z zawodami pływalnia w sobotę będzie czynna od godziny 14:00!

11.00  Zwiedzanie stadionu i Tyskiej Galerii Sportu / Stadion ul. Edukacji 7

Sobotnie przedpołudnie to świetny czas, aby zwiedzić ekspozycję stałą Tyskiej Galerii Sportu z jej niezwykłymi trofeami oraz najciekawsze, zwykle niedostępne dla kibiców, miejsca na Stadionie Miejskim, m.in. piłkarskie i sędziowskie szatnie, ławki rezerwowych, sala konferencji prasowych, strefa VIP i loże honorowe. Podczas spaceru można dowiedzieć się wiele na temat historii stadionu i tyskiej piłki nożnej.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia Gaming House’u – jedynego na stadionie piłkarskim w Polsce. To multimedialna sala, w której trenuje drużyna e-sportowa.
Na zakończenie zwiedzania krótki seans filmowy w TGS.

Wstęp wolny.

 17.00 „Tychy Press Photo 2019” / Miejska Galeria Sztuki „OBOK”

finał 19. edycji imprezy Tychy Press Photo – poznamy laureatów konkursu. Otwarte zostaną 2 wystawy: pokonkursowa na parterze Pasażu Kultury Andromeda i „Biało-Czerwona” Marka Lapisa w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”. Odbędą się też pokazy slajdów: gościa specjalnego – Marka Lapisa, Beaty Mendrek (jurorki konkursu) oraz laureatów poprzedniej edycji Magdaleny Boruckiej i Artura Jastrzębskiego.

Więcej informacji na www.tychypressphoto.pl

19.00  KLEZMAFOUR / Mediateka

Czysta energia. Muzycy grupy są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, ale takiego podejścia do dźwięków uczy się tylko w szkole życia. Główny napęd Klezmafour to bogata, choć wymagająca przypomnienia tradycja klezmerska Warszawy i wschodniej Polski, ale nie chodzi wyłącznie o muzyczną archeologię – w tym kotle kipi również punk oraz hip-hop, a z drugiej strony muzyka bałkańska i brzmienia Bliskiego Wschodu. Klezmafour kochają znawcy (dowodem liczne nagrody, m.in. w radiowym konkursie Nowa Tradycja oraz na International Jewish Music Festival w Amsterdamie) i publiczność – od widzów talent show „Must Be The Music”, po tłumy na Open’erze czy Przystanku Woodstock. Niestety, nie wiadomo, dlaczego Klezmafour aż tak się podoba – uczeni, którzy próbowali zbadać ten fenomen już po pierwszych taktach porzucali naukowy dystans i dawali się porwać żywiołowi.

Bilety 20-30 zł

10 MARCA ( niedziela)

17.00  Parada Gwiazd Telewizji TVS / Teatr Mały

Na scenie w Tychach pojawią się najpopularniejsi wykonawcy znani i lubiani z anteny TVS. To m.in.: Duo Fenix, Tomasz Calicki, Sonitus, Nas Troje. Całość poprowadzi Andrzej Miś ze swoim kabaretem.

Koncert zaplanowany był na 16 lutego ale w związku z Żałobą Narodową został przeniesiony na 10 marca 2019. Wszystkie zakupione wcześniej bilety zachowały swoją ważność.

Cena: 60 zł.

11 MARCA (poniedziałek)

18.00  „Dusza i Ciało” / Andromeda – kino, jakie znamy / Pasaż Kultury Andromeda

„Dusza i ciało” to bardzo oryginalna historia miłosna, która urzeka subtelnością, humorem i niezwykłym podejściem do tematu alienacji. Film najczęściej porównywany jest ze słynną „Amelią” oraz „Pokotem” Agnieszki Holland, i jest pierwszym od 18 lat pełnometrażowym obrazem cenionej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi. Pokazywany na wielu światowych festiwalach obraz, obsypany został wieloma nagrodami. Mária (Alexandra Borbély) zaczyna pracę jako kontroler jakości w rzeźni w Budapeszcie. Jest młodą dziewczyną, obdarzoną genialną pamięcią, skrytą i bardzo zamkniętą w sobie. Z rosnącą fascynacją obserwuje ją Endre (Morcsányi Géza), dyrektor finansowy firmy. Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach, gdzie spotkają się pod postaciami łani i jelenia.

Wstęp wolny

12 MARCA(wtorek)

20.00  Hokej na lodzie: GKS Tychy – Podhale Nowy Targ / Stadion zimowy

Pierwszy, z co najmniej 4 meczów półfinałowych Polskiej Hokej Ligii, kolejne spotkanie odbędzie się na lodowisku w Nowym Targu. Po bardzo trudnej przeprawie ćwierćfinałowej, GKS rozpoczyna walkę o finał play off!

13 MARCA (środa)

17.00- 19.00 Warsztaty Chemiczne w Klubie Urbanowice MCK

Podczas warsztatów najmłodsi zamienią się w chemicznych detektywów. Będą śledzić występujące w domach pierwiastki oraz poznają ich symbole. Następnie przyozdobią się w fartuszki i przystąpią do produkcji własnych, ciągnących się glutków w ulubionym kolorze.

Wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Tel. 726 261 375, urbanowice@mck.tychy.pl

15 MARCA (piątek)

18.00  Piłka nożna: GKS Tychy – Stal Mielec / Stadion piłkarski przy ul. Edukacji 7

Mecz Fortuna 1 liga pomiędzy GKS-em Tychy i Stalą Mielec. Tyszanie będą już po dwóch spotkaniach wyjazdowych – teraz pora na inaugurację rundy wiosennej przed własną publicznością.

Ceny biletów na rundę wiosenną:

– normalny: 14 zł
– ulgowy: 7 zł

– młyn normalny: 10 zł

– młyn ulgowy: 5 zł

– dzieci do lat 13: za darmo

19.00  Strauss Gala na Dzień Kobiet / Teatr Mały

Koncert Strauss Gala odbywa się w całej Polsce oraz Europie. Za sprawą wspaniałych artystów przeniosą się Państwo do cudownego i wyjątkowego świata Operetki i Musicalu, pełnego miłości, czułości, wzruszeń, namiętności, gorących pocałunków… Usłyszycie Państwo najpiękniejsze i najznakomitsze melodie muzycznego króla walca Johanna Straussa jak również Emmericha Kalmana, Franza Lehara, Paula Abrahama.  Gala cieszy się wielkim powodzeniem i uznaniem, za sprawą porywających solistów: Nairy Ayvazyan (Sopran) i Kamila Rocha Karolczuka (Tenor), ich poruszającej i subtelnej gry scenicznej, fantastycznego kontaktu z publicznością oraz wdzięku i uroku osobistego, a do tego niesamowitej wrażliwości oraz muzykalności. Repertuar zaczerpnięty z najbardziej znanych i lubianych Operetek oraz Musicali, takich, jak: „Zemsta Nietoperza”, „Księżniczka Czardasza”, „Wesoła Wdówka”, „Baron Cygański”, „Wiedeńska krew”, „My Fair Lady” czy „Upiór w Operze”. Śpiewakom towarzyszy wspaniały, Kameralny Zespół Straussowski, składający się z wybitnie uzdolnionych artystów nowego pokolenia muzycznego.

Koncert jest dedykowany każdemu, kto kocha piękną, melodyjną muzykę i jest gotów by szeroko otworzyć swe serce na nowe, muzyczne i nie tylko, doznania. Zapraszamy do wspólnego muzykowania. Do zobaczenia i usłyszenia.

Obsada:
Nairy Ayvazyan – Sopran
Kamil Roch Karolczuk – Tenor
Kameralny Zespół Straussowski

Cena: 60 zł

16 MARCA (sobota)

11.00- 12.00 Zwiedzanie kościoła Ducha Świętego

Podczas spotkania wspólnie spojrzymy w górę… na wyjątkowe malowidła autorstwa Jerzego Nowosielskiego, znajdujące się na sklepieniu kościoła pw. Ducha Świętego. Porozmawiamy o sztuce bizantyjskiej, ikonach i polichromiach. Wspólnie postaramy się także „rozszyfrować” symboliczne znaczenia zaklęte w niezwykłej architekturze świątyni, której głównym projektantem jest Stanisław Niemczyk.

Prowadzenie: Anna Kura i Agata Berger

Czas trwania: 1 h
Dla dzieci i młodzieży: 7 +

Zapisy: Anna Kura – tel. 32 327 18 21; e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

 17.00  Wojenne losy tyszan w powieści Justyny Wydry / DNA Kultury / Salon Słowa / Pasaż Kultury Andromeda

Justyna Wydra – biolożka z wykształcenia, specjalistka ds. komunikacji z zawodu i pisarka z zamiłowania. Autorka kilku książek, m.in. bestsellera „Esesman i Żydówka” i powieści „Ponieważ wróciłam”. Od zawsze interesuje się historią pierwszej połowy XX wieku, od kilku lat intensywnie zgłębia tajemnicę własnych śląskich korzeni. Rezultatem tej pracy jest „Zaniemówienie” – opowieść rozgrywająca się w realiach Tychów lat czterdziestych. Książka ukazała się w lipcu 2018 r.

Wstęp wolny

19.00  PIOTR ORZECHOWSKI / Mediateka

Piotr Orzechowski to urodzony w 1990 roku pianista i kompozytor, który pseudonimem (Pianohooligan) wyraźnie zaznacza, że programowo nie trzyma się reguł. Z godną pozazdroszczenia łatwością łączy dwa światy – jazzu i muzyki poważnej. Absolwent Berklee College of Music i laureat pierwszej nagrody na Montreux Jazz Solo Piano Competition. W jego dorobku można znaleźć albumy będące śmiałą reinterpretacją twórczości Jana Sebastiana Bacha, Witolda Lutosławskiego czy Krzysztofa Pendereckiego, ale równie dobrze czuł się wywołując duchy z „Dziadów” Mickiewicza, razem ze swoim kwartetem High Definition i gośćmi ze świata elektronicznego eksperymentu, m.in. Fenneszem i Williamem Basinskim. Jego najnowszy album, na fortepian solo, to „24 Preludes & Improvisations” – ułożone w parach muzyczne miniatury, które są zarazem wnikliwym studium formy, jak i manifestem wolności pianisty.

17 MARCA (niedziela)

09.00 – 13.00 Bieg Pawła Lorensa / Ośrodek Paprocany ul. Parkowa 17

Bieg Pawła Lorensa organizowany corocznie ma upamiętnić zasługi wybitnego biegacza dla rozwoju tej dyscypliny w naszym regionie. Jego osiągnięcia (wielokrotny medalista Mistrzostw Polski) oraz wyniki (rekord życiowy w maratonie 2:13:05, bieg na 10 km 29:02) mogą być niedoścignionym wzorcem dla każdego biegacza.

Bieg rozgrywany jest na dystansie 10 km w malowniczej scenerii jeziora Paprocańskiego. Corocznie bieg cieszy się dużą popularnością wśród biegaczy, a wyniki obfitują w wiele rekordów życiowych.

W ramach IX Biegu Pawła Lorensa rozegrane zostaną Mistrzostwa Tychów w biegu na 10 km oraz bezpłatne biegi dziecięce.

Reklama