Marszałek z Tychów sygnatariuszem powstania nowego muzeum. Zbudowane zostanie w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Panteon Górnośląski, bo tak będzie się nazywała nowa inwestycja, to koszt rzędu 49 mln zł do 2022 roku – wtedy ma być gotowy. 40 mln na adaptacje podziemia archikatedry przekaże Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Umowa została zawarta między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, reprezentowanym przez wiceministra Jarosława Sellina, Województwem Śląskim, Archidiecezją Katowicką i Miastem Katowice. Umowę w imieniu województwa śląskiego podpisał marszałek Jakub Chełstowski oraz wicemarszałek Wojciech Kałuża. W trakcie podpisania umowy obecny był premier Mateusz Morawiecki.

– To ogromna radość uczestniczyć w inauguracji tego projektu. Panteon Górnośląski będzie przez lata pokazywał wspaniałą historię i polskość Śląska. Nie byłoby nowoczesnej Polski bez Śląska i Ślązaków, z ich kulturą, tradycją, innowacyjnością i etosem pracy. Panteon jest świadectwem patriotyzmu, siły, wiary i tradycji Ślązaków, emanującym na całą Polskę i wspaniałą lekcją historii – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

W sumie muzeum powstanie na przestrzeni 2,5 tys. mkw.

– Dajemy niejako od siebie tę przestrzeń przyziemia katedry – mówił arcybiskup Wiktor Skworc. – Do wykorzystania po to, aby pokazać najważniejsze postaci Górnego Śląska, te najwybitniejsze osoby i osobistości, które zapisały się w historii Górnego Śląska w mijającym stuleciu. Panteon będzie miejscem spotkania z historią – dodał.

Marszałek zapewnił, że w razie wyższej kwoty w przetargu niż 40 mln zł, które gwarantuje ministerstwo, współzałożyciele (miasto Katowice, Archidiecezja i Urząd Marszałkowski) poszukają odpowiedniego montażu finansowego. Z tym, że koszt adaptacji obiektu poznamy po przetargu.

– Cieszę się, że wspólnie zrealizujemy ten ważny projekt, o czym świadczy obecność premiera Mateusza Morawieckiego w naszym regionie. Panteon Górnośląski ma być miejscem opowiadającym o trudnej, ale i pięknej historii Śląska. To szczególnie istotne w perspektywie obchodów stulecia Powstań Śląskich i powrotu tych ziem do macierzy. Jesteśmy winni wybitnym Ślązakom nie tylko wdzięczność za ich wkład w rozwój regionu i kraju, ale także pamięć. To ich życiorysy są najlepszą lekcją historii dla młodego pokolenia – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Reklama