Prezydent Tychów Andrzej Dziuba i marszałek Jakub Chełstowski w trakcie otwarcia ZDO / fot. Radosław Kazimierczak / UM Tychy

Megrez Szpital Wojewódzki otworzył wartą 15 mln zł inwestycję. Pacjenci skorzystają na nowo powstałym Zakładzie Diagnostyki Obrazowej. Pomieszczania przeszły gruntowny remont, pojawił się też nowoczesny sprzęt dzięki, któremu chorzy uzyskają dostęp do wielospecjalistycznych badań.

Nowy zakład diagnostyki obrazowej mieści się w pomieszczeniach po szpitalnej kuchni. Jego utworzenie kosztowało blisko 15 mln zł (prace trwały od maja do grudnia 2018 roku).  Modernizacja dawnych pomieszczeń kuchennych oraz dostosowanie ich do nowych potrzeb kosztowała budżet Miasta Tychy ponad 4 miliony złotych, Urząd Marszałkowski, który w trakcie uroczystości reprezentował wieloletni tyski radny, a obecnie marszałek – Jakub Chełstowski, przekazał 10,8 mln zł na zakup aparatury diagnostycznej.

Początkowo miasto nie chciało kupić szpitala, ale wystarczył kilka lat temu tzw. „okrągły stół dla służby zdrowia” zorganizowany przez Stowarzyszenie Tychy Naszą Małą Ojczyzną (STNMO) i „Solidarność” żeby miasto zdecydowało o kupnie placówki. Pomogły w tej decyzji pewnie zbliżające się wybory samorządowe. STNMO kierował wtedy obecny marszałek Jakub Chełstowski.

– Traktuje to jako pozytywne efekt wieloletnich starań o przejęcie szpitala przez miasto – powiedział nam marszałek.

– Do modernizacji Zakładu Diagnostyki Obrazowej przymierzaliśmy się od dawna wiedząc, że to jedna z tych inwestycji, które będą służyć wszystkim pacjentom naszego szpitala, tak jak wcześniej modernizacja szpitalnego laboratorium czy Izby Przyjęć. Ale to duże przedsięwzięcie i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez nie byłby w stanie samodzielnie go sfinansować – mówi Mariola Szulc, prezes Megrez Sp. z o.o.

Nowy zakład diagnostyki obrazowej znajduje się w sąsiedztwie Izby Przyjęć, co ułatwia jej pracę, ponieważ nie trzeba będzie transportować pacjentów na II piętro, gdzie zakład diagnostyki obrazowej mieścił się do tej pory.

Otwarcie ZDO / fot. Radosław Kazimierczak / UM Tychy

Zakład  pełni dyżury przez całą dobę wykonując badania pacjentom z Izby Przyjęć oraz wszystkie pilne badania pacjentów z oddziałów.

– Zakład został wyposażony w wysokiej klasy tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, kostno-stawowy aparat rentgenowski z zawieszeniem sufitowym lampy rentgenowskiej, mammograf, densytometr, aparat USG oraz aparat RTG jezdny – wylicza prezes Mariola Szulc.

Z nowego sprzętu w pierwszej kolejności skorzystają pacjenci szpitala, jednak szpital przystąpił także do konkursu ofert na ambulatoryjne świadczenia diagnostyczne kosztochłonne. Jeśli uzyska finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia, możliwe będzie wykonywanie badań nie tylko komercyjnie, ale również bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

– Dzięki tej inwestycji pacjenci będą mieli lepszy dostęp do wysokospecjalistycznych badań, a jak wiemy trafna diagnostyka jest podstawą skutecznego leczenia – mówił podczas otwarcia zakładu Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

To duża zmiana w podejściu prezydenta Tychów do szpitala. – Żeby pić piwo nie trzeba mieć browaru, żeby się leczyć nie trzeba mieć szpitala – przekonywał w 2012 roku Andrzej Dziuba, gdy głośno mówiło się o możliwości bankructwa jednostki. Teraz miasto po przejęciu zamierza zainwestować w szpital około 60 mln zł.

Wkrótce rusza kompleksowa modernizacja i przebudowa Oddziału  Neonatologicznego oraz Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, modernizowany jest także parking przed szpitalem.

 

Komentarze

Reklama