Szpital Wojewódzki w Tychach / fot. Tychy24.net

Megrez Szpital Wojewódzki zmieni się w szpital zakaźny. Ministerstwo Zdrowia zmieniło pierwotną decyzję o przekształceniu szpitali w Częstochowie i Raciborzu. Ten w Raciborzu będzie przekształcony, natomiast częstochowska placówka została zastąpiona tyską.

W oficjalnym wykazie Ministerstwa Zdrowia widnieją teraz dwa szpitale na Śląsku, które zostaną przekształcone w zakaźne w związku z koronawirusem. Megrez Szpital Wojewódzki w Tychach oraz Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu.

– Taki dodatkowy szpital zakaźny powstanie w każdym województwie, a w  większych regionach dwa. Te placówki będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Zależy nam na tym, by minimum 10 proc. miejsc w przekształconych placówkach to były łóżka respiratorowe. Wiemy, że one są potrzebne, gdy dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia chorych – mówi prof. Łukasz Szumowski.

Jak powinien wyglądać taki szpital po przekształceniu?

– Będą się w nich znajdowały sale operacyjne i zabiegowe, a także sale porodowe dla kobiet ciężarnych zarażonych koronawirusem. W każdym szpitalu ma być co najmniej 10% łóżek respiratorowych, łóżek, gdzie możemy pacjentom najcięższym pomóc, wspomagając ich oddech – wyjaśniał prof. Łukasz Szumowski. Minister Zdrowia ponownie zaapelował o pozostawanie w miarę możliwości w domach i pokreślił, że podejmowane działania mają na celu jak najlepsze przygotowanie służby zdrowia do wzrostu liczby zachorowań. – Im później się to stanie, tym bardziej my, jako służba zdrowia, mamy szansę ratować ludzkie życie. Ale czy to będzie wcześniej czy to będzie później, to zależy tylko i wyłącznie od tego, czy my wszyscy jako Polacy będziemy zachowywali się odpowiedzialnie i pozostawali w izolacji! – zaznaczył prof. Łukasz Szumowski.

 

Komentarze

Reklama