Pociąg na dworcu PKP w Tychach / fot. Tychy24.net

Metropolia płaci za dodatkowe pociągi w Tychach. Już jeżdżą na trasie nie tylko między Tychami a Katowicami, ale także Dąbrową Górniczą i Sosnowcem.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia dofinansowała 40 połączeń Kolei Śląskich na swoim obszarze. Pociągi według nowego rozkładu jazdy jeżdżą od niedzieli. W sumie na nowe połączenia przeznaczono 6 mln zł.

– Idziemy w stronę utworzenia Kolei Metropolitalnej. Wzrost liczby połączeń między miastami w oparciu o istniejącą infrastrukturę to pierwszy etap tworzenia tego systemu – mówi Grzegorz Kwitek,  członek zarządu Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii. – Chcemy, aby zmiany były widoczne dla pasażerów i były sygnałem, że transport kolejowy ma u nas duży potencjał rozwoju. Po pierwszych bardzo dobrych doświadczeniach we współpracy z Urzędem Marszałkowskim, polegających na sfinansowaniu 15 połączeń  Kolei Śląskich w obecnym rozkładzie jazdy, zdecydowaliśmy, że konieczne jest rozwijanie tego modelu współdziałania. Od grudnia będzie realizowanych 40 kursów, które zostaną sfinansowane z budżetu Metropolii – tłumaczy.

Najwięcej, 16 połączeń dotyczy trasy Gliwice-Katowice, gdzie podróżuje najwięcej pasażerów. Finansowane przez GZM kursy zostaną wprowadzone także na kierunkach Dąbrowa Górnicza Ząbkowice-Gliwice (9 połączeń), Sosnowiec Główny-Gliwice (2 połączenia) oraz Tychy Lodowisko- Katowice (6 połączeń), Tychy Lodowisko-Sosnowiec (4 połączenia) i Tychy Lodowisko-Dąbrowa Górnicza Ząbkowice (1 połączenie). Nowością są dwa połączenia na trasie Katowice-Mikołów-Katowice.

Komentarze

Reklama