Urząd Miasta Tychy / fot. Tychy24.net

Miasto wyznaczyło tańsze działki pod budowę domów. W sumie 22 działki czekają na chętnych, którzy chcieliby postawić swój dom w Tychach. Chodzi o ulice Brzoskwiniową, Przepiórek, Spacerową, Browarową, Zimorodków, Poprzeczną, Sosnową i Wiejską.

Miasto od 2016 roku realizowało program, w ramach którego można taniej nabyć działki i budować domy jednorodzinne w Tychach. Zamiast kupować działkę mieszkańcy uzyskują prawo jej wieczystego użytkowania – cena wtedy jest kilkadziesiąt procent niższa. Do tej pory nabyto już 25 z 27 działek – wszystkie są już zabudowane. Po zmianie przepisów musiała się zmienić formuła programu.

„Program realizowany kilka lat temu cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzięki niemu kilkudziesięciu rodzinom udało się spełnić marzenia o własnych domu w Tychach. Do dziś nabywcy piszą do nas i informują, jak im idzie budowa, kiedy się wprowadzają itp. Wiedzieliśmy, że będziemy go kontynuowali. Musieliśmy jednak zmienić formułę” – mówi Igor Śmietański, wiceprezydent Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

Przetargi na działki

Nabycie gruntów nastąpi w drodze przetargu. Cena metra kwadratowego działki, wynikająca z operatu szacunkowego będzie ceną wywoławczą (od 195 złotych/m kw.) Osoba, która wygra przetarg przed podpisaniem aktu notarialnego będzie musiała wpłacić wylicytowaną kwotę.

„Planujemy ogłosić przetargi w drugiej połowie czerwca, natomiast odbędą się one pod koniec sierpnia lub na początku września. Wszystkie informacje dotyczące oferowanych działek są już teraz dostępne na stronie http://inwestycje.umtychy.pl/oferty/dzialki-pod-budownictwo-mieszkaniowe,16″  – mówi Katarzyna Szymkowska, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w UM Tychy.

Obecnie do wyboru mieszkańcy chcący budować dom mają:cztery działki na ulicy Brzoskwiniowej o powierzchni od 320 do 477 metrów kw., dwie blisko 500-metrowe działki na ulicy Przepiórek, trzy działki na ulicy Spacerowej, każda o powierzchni ponad 1000 metrów kw., dwie blisko 800-metrowe działki na ulicy Browarowej i dwie nieco większe na ulicy Zimorodków, sześć działek na ulicy Poprzecznej o powierzchni od 337 do 867 m. kw. dwie niemal 500-metrowe na ulicy Sosnowej i jedna na ulicy Wiejskiej o pow. 611 metrów kwadratowych.

„Grunty w Tychach nie należą do tanich. Cena metra kwadratowego to nawet kilkaset złotych. Chcemy dać szanse tyskim rodzinom, które myślą o budowie domu, ale mają problem ze znalezieniem działki albo ceny ziemi skutecznie ich do tego zniechęcają i decydują się na przeprowadzkę do innego miasta czy gmin ościennych. Dla nich jest ten program – mam nadzieję, że dzięki niemu plany związane z własnym domem uda im się zrealizować” – dodaje Igor Śmietański, zastępca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

W programie realizowanych w 2016 roku mieszkańcy kupili działki  m.in. na ulicy Żorskiej, Małej Alei Róż, Browarowej czy ulicy  Obywatelskiej.