Rowery miejskie / fot. Jarosław Stec

Policjanci w Tychach wzięli pod lupę rowerzystów i kierowców i jak się okazało, ci pierwsi są bardzo mocno narażeni na niebezpieczeństwo na drogach, choć wcale nie poruszają się po nich idealnie. Ci drudzy, czyli kierowcy popełnili znacznie więcej wykroczeń.

W środę na tyskich drogach odbyła się akcja „Bezpieczny Rowerzysta”, miała na celu poprawić bezpieczeństwo poruszających się jednośladami.

– Rower to nie tylko beztroska przyjemność. Poruszając się nim, nie chroni nas karoseria, ani poduszki powietrzne. W sposób szczególny należy obserwować otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek, może skończyć się nieprzyjemnymi lub tragicznymi w skutkach konsekwencjami. W przypadku poruszania się w ruchu miejskim, powiedzenie „mieć oczy dookoła głowy”, jest w przypadku rowerzystów bardzo ważne. Należy też bezwzględnie przestrzegać przepisów obowiązujących w ruchu drogowym – informuje Agnieszka Semik z tyskiej policji.

Reklama

W trakcie akcji kierowcy aż 40 razy popełnili wykroczenie przeciwko rowerzystom, dla porównania, rowerzyści popełnili 18 wykroczeń.

Podczas akcji policjanci z tyskiej drogówki ujawnili łącznie 40 wykroczeń wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, a popełnionych przez kierujących pojazdami oraz 18 wykroczeń popełnionych przez rowerzystów.

Pamiętajmy, że:

  • kierujący rowerem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. Tam należy zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią,
  • jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,
  • korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),
  • rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

 

Reklama