Bieg w Paprocanach / fot. fot. Klaudia Matlachowska / UM Tychy

Ponad tysiąc osób przebiegnie dzisiaj po Paprocanach. Dzisiaj tj. w niedzielę 24 marca, nad Jeziorem Paprocańskim odbędzie się wiosenna edycja Perły Paprocan. W sumie w biegu ma wziąć udział 1111 uczestników. Formuła imprezy zachęca do udziału zarówno osoby rozpoczynające przygodę z bieganiem jak i tych, którzy mają na koncie już niejeden maraton. Tradycyjnie oprócz biegaczy, w zawodach udział wezmą zawodnicy Nordic Walking.

Specyfika zawodów organizowanych przez Tyskie Stowarzyszenie Sportowe i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji  w Tychach polega na tym, że zapisując się na Perłę, nie trzeba deklarować ile chce się przebiec. Biegacze mogą pokonać dystans 7 km, czyli 1 okrążenie Jeziora Paprocańskiego, lub jego wielokrotność (maksymalnie 6 okrążeń), gdzie trzy okrążenia oznaczają półmaraton, a sześć – maraton. Podobnie jest w przypadku zawodników Nordic Walking, z tą różnicą, że zawodnicy z kijami maksymalnie mogą zmierzyć się na dystansie 21 km (3 okrążenia).

– Perła Paprocan, to tak naprawdę połączenie zawodów z treningiem. Zawodnicy, właśnie przez to, że nie muszą deklarować dystansu, który chcą przebiec lub przejść, mogą decydować o ilości okrążeń na podstawie dyspozycji dnia lub aktualnych warunków, np. pogodowych. Bardzo często jest tak, że uczestnik kończąc np drugie okrążenie, dochodzi do wniosku, że ma jeszcze siły na kolejne lub też nie i  wtedy biegnie dalej lub rezygnuje z dalszego biegu bez negatywnych konsekwencji, mówi Teresa Noga, prezes Tyskiego Stowarzyszenia Sportowego.

Reklama

Wszyscy zawodnicy otrzymają na mecie pamiątkowe medale. Z założenia bieg nie ma być rywalizacją, lecz formą aktywnego i zdrowego spędzania wolnego czasu. Dodajmy, że w trakcie 30 ostatnich edycji, biegacze łącznie pokonali prawie 210 tyś km. Start niedzielnych zawodów zaplanowano na godzinę 10.00.

Komentarze

Reklama