Sprzęt używany w ramach Akcji Zima w Tychach / fot. Tychy24.net
Reklama

Setki ton soli i piasku czeka w Tychach na zimę. Ma nie zaskoczyć drogowców, bo w sumie Akcja Zima ruszyła oficjalnie pod koniec października. Czym dysponują Tychy i jakie ulice będą odśnieżane w pierwszej kolejności?

Śnieg prędzej czy później u nas się pojawi, dlatego służby już do końca października są w pogotowiu. Zimowym utrzymaniem dróg w Tychach zajmuje się konsorcjum trzech firm: Master Odpady i Energia, BIO-EKOS oraz EKO-OGRÓD, które wygrało przetarg i podpisało z MZUiM trzyletnią umowę. Rocznie akcja kosztuje Tychy około 5 mln zł – wszystko jednak zależy od tego jak długo utrzymuje się śnieg.

Konsorcjum dysponuje 12 pługo-piaskarkami, 18 ciągnikami z pługami i rozrzutnikiem. Sprzęt wyposażony jest w GPS-y, które lokalizują pojazd na e-mapie i monitorują jego pracę. Pracować też będzie 6 trzyosobowych brygad do ręcznego odśnieżania. Na czas Akcji Zima zabezpieczono 1200 ton soli drogowej, 1600 ton piasku – te systematycznie będą uzupełniane.

– W Tychach obowiązują trzy standardy odśnieżania dróg. Pod szczególnym nadzorem znajdują się DK-1 i DK-86 wraz z węzłami. Tu obowiązywać będzie II podwyższony standard, co oznacza, że sprzęt będzie wyjeżdżał na te drogi w pierwszej kolejności. Natomiast DK-44 oraz drogi powiatowe utrzymywane są w II standardzie. Drogi gminne o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym odśnieżane są według II standardu zimowego utrzymania – informuje Agnieszka Kijas z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. -Jeśli chodzi o materiał to sól wykorzystywana jest na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania w przypadku wystąpienia temperatur poniżej minus 8 st. C. Mieszankę piaskowo-solną i piasek wykorzystuje się na pozostałych ulicach w dzielnicach śródmiejskich, a piasek na drogach gminnych w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach – dodaje.

Komentarze

komentarz

Reklama