Marszałek Jakub Chełstowski w Świetlikowie / fot. Śląskie

Tej wizyty marszałka w Świetlikowie nie zapomną długo. Przywiózł ze sobą 3,5 mln zł. To właśnie tej wysokości dofinansowanie otrzymała Fundacja Świetlikowo na rozbudowę Centrum Opieki Dziennej dla Nieuleczalnie Chorych Dzieci w Tychach. W sumie inicjatywa ma kosztować nieco ponad 3,8 mln zł.

W środę przy ulicy Jaroszowickiej 113 w Tychach oficjalnie podpisano umowę o dofinansowanie projektu.

– To szansa dla fundacji na rozwinięcie skrzydeł, ale przede wszystkim kolejne miejsca dla dzieci potrzebujących profesjonalnej opieki. Widać, że są w tym miejscu szczęśliwe, a dzięki tej inwestycji zarówno fundacja jak i jej podopieczni zyskają nowe możliwości  – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Dzięki projektowi zostaną przeprowadzone niezbędne prace remontowo-budowlane związane z potrzebą dostosowania obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych, w budynku pojawi się też winda. To jednak nie wszystko, zakupione zostaną materiały potrzebne do prowadzenia terapii zajęciowej, środki jednorazowego użytku, kupiony zostanie również niezbędny sprzęt. W ramach projektu odbędą się zajęcia terapeutyczne dla dzieci, szkolenia i wsparcie dla opiekunów, zostanie także utworzona wypożyczalnia sprzętu medycznego dla uczestników projektu.

Marszałek Jakub Chełstowski w Świetlikowie / fot. Śląskie

Pod opieką Świetlikowa znajduje się około setka dzieci, z czego ze wsparcia Centrum Opieki Dziennej (stacjonarnego hospicjum ) korzysta nawet 50 maluchów w godzinach od 8.00-17.00 od poniedziałku do soboty. Wcześniej taka pomoc była oferowane jedynie raz w tygodniu.

– Jestem bardzo wdzięczna za możliwość realizacji tego projektu, który jest dla nas kolejnym, ważnym krokiem w rozwoju. Centrum Opieki Dziennej dla Nieuleczalnie Chorych Dzieci powiększy się, zyskamy windę i więcej przestrzeni, by móc wspierać rodziców w tym trudnym zadaniu, jakim jest opieka nad chorymi dziećmi – podkreślała Natasza Godlewska, prezes Zarządu Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo.

Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego zakłada zwiększenie dostępności centrum przez otwarcie kolejnych 10 miejsc, w tym włączenie dzieci z powikłaniami wcześniactwa, wymagających szczególnego wsparcia.

Po podpisaniu umowy marszałek rozdał dzieciom upominki.

Komentarze

Reklama