/ fot. Tychy24.net

W Tychach zakończyły się konsultacje społeczne odnośnie wstąpienia miasta do Związku Metropolitalnego. W konsultacjach na uprawnionych do głosowania ponad 123 tys. mieszkańców udział wzięło zaledwie 533 osoby.

Od 14 do 27 kwietnia można było zabrać głos w sprawie przystąpienia do Związku Metropolitalnego. Mieszkańcy Tychów nie byli raczej zainteresowani tematem, bo przytłaczająca większość nie wzięła udziału w konsultacjach.

W 30 punktach wydano 1250 kart z czego wypełniono i oddano 533. Większość 521 trafiła do urn, tylko w 12 przypadkach wysłano karty drogą elektroniczną.

Reklama

– Spośród wszystkich głosujących twierdząco na pytanie „Czy jest Pani/ Pan za wstąpieniem miasta Tychy do Związku Metropolitarnego?” odpowiedziało  409 mieszkańców, „przeciw” było 76 osób.  W sumie oddano także 48 głosów nieważnych – informuje Ewa Grudniok z Urzędu Miasta Tychy.

Podobne konsultacje odbywają się w gminach ościennych miast, następnie radni (ci w Tychach 9 maja) będą przyjmować uchwałę wyrażającą wolę przystąpienia do metropolii. Kolejnym formalnym krokiem będzie przygotowanie wniosku o utworzenie Związku Metropolitalnego. Zostanie on złożony przez Radę Miasta Katowice i rozpatrzony przez Radę Ministrów. Planowo Związek ma zostać utworzony 1 lipca, a zacznie działać 1 stycznia 2018 roku.

W skład metropolii ma wchodzić 41 gmin, które zajmują obszar 2,3 tys. km2, zamieszkały przez ponad 2,27 mln ludzi.

Co daje metropolia? Przede wszystkim ułatwi i rozwinie współpracę między gminami członkowskimi m.in. w zakresie komunikacji miejskiej czy wykonywania zadań należących do innych jednostek, jeżeli zostanie wcześniej podpisane odpowiednie porozumienie. Chodzi przede wszystkim o remonty dróg wojewódzkich, które będą mogły być przeprowadzane przez poszczególne gminy i odwrotnie. Pełnomocnikiem metropolii przed utworzeniem jest prezydent miasta Katowice.

Reklama