Krzyż przy ulicy Oświęcimskiej / fot. UM Tychy

Tyszanie głosowali i zdemontowano krzyż pochodzących z 1876 roku. Wróci. Zabytkowy krzyż znajduje się na co dzień przy ulicy Oświęcimskiej. Został wpisany do rejestru zabytków, teraz czeka go renowacja przegłosowana przez mieszkańców Tychów.

„To krzyż w typie Męki Pańskiej, czyli taki, u góry którego znajduje się krucyfiks z figurą Chrystusa, a pod nim, na cokole umieszczona jest postać Matki Boskiej. Takie przedstawienie było bardzo popularne na Górnym Śląsku – mówi Anna Syska, Miejski Konserwator Zabytków w Tychach.

Demontaż jest elementem planowanej konserwacji, która zostanie przeprowadzona w ramach Budżetu Obywatelskiego. Będzie ona polegała m.in. na oczyszczeniu i usunięciu wtórnych przemalowań, uzupełnieniu ubytków, a także zabezpieczeniu przeciwwilgociowym.

Na remont może liczyć także metalowe ogrodzenie. Natomiast górna część zabytku też będzie zrekonstruowana – chodzi o krzyż z pasyjką. Prace konserwacyjne potrwają kilka miesięcy. Następnie krzyż wróci na swoje miejsce.

„Trwają także prace konserwatorskie drugiego krzyża, znajdującego się przy  ul. Cielmickiej, który jesienią ubiegłego roku został zniszczony. Koszt renowacji obu tych krzyży to 118 tysięcy złotych” – informuje Ewa Grudniok, rzecznik tyskiego magistratu.