Witold Bańka, szef WADA / fot. Slaskie.pl

Związany z Tychami minister oficjalnie wybrany na szefa Światowej Agencji Antydopingowej.  W Katowicach zakończyła się Światowa Konferencja Antydopingowa. Witold Bańka został oficjalnie wybrany na stanowisko prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej – WADA.

Wśród najważniejszych decyzji, jakie zapadły w trakcie konferencji było zatwierdzenie Światowego Kodeksu Antydopingowego i wybór władz Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Na jej czele stanął dotychczasowy minister sportu i turystyki, Witold Bańka. Uczestnicy konferencji podziękowali dotychczasowemu prezydentowi, którym przez ostatnie lata był Craig Reedie.

– Sportowcy nie powinni nigdy tracić wiary w czysty sport. To jest główny przekaz, który powinien trafić do nich jako podsumowanie naszego spotkania w Katowicach. Ta konferencja udowodniła, że potrafimy się porozumieć, żeby uczynić sport uczciwym – podkreślał nowy prezydent Światowej Agencji Antydopingowej, Witold Bańka.

Uczestnikami spotkania w Międzynarodowym Centrum Kongresowym byli przedstawiciele ruchu sportowego, rządów oraz krajowych i regionalnych organizacji antydopingowych z całego świata. Celem konferencji była szeroka dyskusja dotycząca globalnego programu antydopingowego, jego praktyk i procesów.

Witold Bańka szef WADA wraz z marszałkiem Jakubem Chełstowskim / fot. Slaskie.pl

– Ta konferencja jest dla nas powodem do dumy i dowodem na to, że dzięki dobrej współpracy możemy realizować największe międzynarodowe wydarzenia, a dzięki temu promować region. Te kilka dni udowodniło, że Śląsk jest gościnny i otwarty. Pielęgnowanie prawdy w sporcie zawsze się obroni. Wszystkim nam zależy, żeby sport był czysty, a rywalizacja uczciwa. Gratuluję nowemu prezydentowi Światowej Agencji Antydopingowej, Witoldowi Bańce, który udowadnia, że w sporcie trzeba być nieustępliwym i śmiało realizować ambitne cele. Jestem pewien, że będzie godnie reprezentował nasz region i kraj na świecie – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

WADA to najważniejsza organizacja zajmująca się zwalczaniem dopingu w sporcie. Jej zadaniem jest wyznaczanie standardów walki ze stosowaniem niedozwolonych substancji i metod w sporcie oraz jej monitorowanie. Flagowym projektem Agencji jest Światowy Kodeks Antydopingowy i dokumenty niższego rzędu – międzynarodowe standardy, które wspólnie służą harmonizacji działań w zakresie walki z dopingiem.

Komentarze

Reklama