Opóźnienia w wypłatach 500 Plus w Tychach. Mieszkańcy Tychów skarżą się na brak wypłat świadczenia 500 Plus. Zgodnie z przepisami, ci którzy złożyli wnioski do końca sierpnia w październiku powinni otrzymać normalnie pieniądze na konto, ale tak się nie stało, bo Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej nie wyrabia się z natłokiem pracy. Kiedy można liczyć na pieniądze?

500 Plus to świadczenie, według którego wiele osób planuje budżety domowe. Do Tychy24.net zwrócili się mieszkańcy o interwencję w tej sprawie. Wśród nich pani Anna.

– Zgodnie z ustawą wszystkie wnioski złożone do 31.08 powinny zachować ciągłość wypłat i zostać rozpatrzone w ciągu 30 dni od złożenia,  a wypłata powinna odbyć się w październiku. Niestety Mops w Tychach działa na podstawie sobie tylko znanych zasad i do tej pory (prawie 2.5 m-ca!) nie są rozpatrzone wnioski z sierpnia, a pieniążków z należnego świadczenia nie wypłacono do dzisiaj – napisała do nas Anna, kilka dni temu. – Dzisiaj również uzyskałam informacje, że pracownice Mops zdają sobie sprawę, że działają niezgodnie z prawem, a jeżeli chce, mogę sobie pisać skargi począwszy od kierowniczki Mops na Prezydencie kończąc – dodaje.

Reklama

Dopytywaliśmy o sprawę 500 Plus i faktycznie jest problem. Dzisiaj udało nam się uzyskać zapewnienie, że osoby składające wnioski do końca sierpnia świadczenie otrzymają do końca listopada. Urzędnicy nie dają sobie rady z natłokiem pracy, bo otrzymali dodatkowy rządowy program do obsługi tj. „Dobry Start”.

Jednocześnie informuję,  że wszystkie zaległe świadczenia zostaną wypłacono niezwłocznie tzn. środki z wniosków złożonych do końca sierpnia zostaną wypłacone do 30 listopada br. Wnioski składane od września są rozpatrywane w ustawowym terminie tzn. do 2 miesięcy od złożenia wniosku – tłumaczy Marianna Feith, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach. – Przepraszamy za powstałe niedogodności i  zapewniam w imieniu swoim i pozostałych pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach, że dołożymy wszelkich starań, aby podobna sytuacja nie miała już miejsca w przyszłości – dodaje.

Czekający na wypłatę świadczenia mogą ubiegać się o odszkodowanie. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu przyznał ojcu odszkodowanie wysokości tysiąc złotych z powodu przewlekłości postępowania.

Reklama