Kontrola drogowa / fot. Policja

103 mandaty jednego dnia w Tychach. Dyscyplinowali kierowców, którzy zbyt lekkomyślnie podchodzili do bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Tyska drogówka podsumowała akcję „NURD”, która miała miejsce na terenie miasta.

„NURD” to akcja skierowana na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego – pieszych i rowerzystów. Właśnie oni w przypadku zdarzenia drogowego z udziałem samochodu są praktycznie bez szans.

– Podczas akcji policjanci ujawnili 103 wykroczenia wobec pieszych i rowerzystów, a popełnionych przez kierujących pojazdami – informuje tyska policja. – Wszystkie zostały ukarane mandatami – poinformowała nas Agnieszka Semik z tyskiej policji, . 13 dotyczyło wykroczeń wobec rowerzystów, 90 wobec pieszych.

Reklama

Głównie chodziło o zachowanie kierowców w rejonie przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych, które narażały mniej chronionych uczestników ruchu drogowego.

– Należy przypomnieć, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Ponadto musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu – podkreśla w komunikacie tyska policja.

To oczywiście nie oznacza, że wszyscy piesi i rowerzyści zachowują się prawidłowo na przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych. Kilka miesięcy temu, głośno było w Tychach na temat potrącenia dziecka przez trolejbus na ulicy Edukacji.

Na nagraniu upublicznionym przez TLT widać było jak 10-latek wtargnął tuż przed nadjeżdżający pojazd. Kierowca nie był w stanie zareagować w porę, a dziecko trafiło z obrażeniami do szpitala.

 

Reklama