Samochód policyjny / fot. Tychy24.net

21 osób usłyszało zarzuty. Tyszanin na czele grupy przestępczej. Wszystkim uczestnikom procederu grozi do 15 lat więzienia. Chodzi o fikcyjne odbieranie i utylizację odpadów. 

Do Sądu Okręgowego w Katowicach trafił akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie całej Polski. Chodzi o lata 2010-2014. 

„Jak ustalono w śledztwie mieszkaniec Tychów, będący organizatorem tego procederu, nawiązał kontakty z przedstawicielami 9 firm z terenu całej Polski. Firmy te w trakcie produkcji wytwarzały odpady, co do których obowiązywał wymóg rozliczenia ich utylizacji przed właściwymi organami kontroli. Oskarżeni utworzyli grupę firm, które w celu uzyskania zgodności bilansu przyjętych odpadów z odpadami, które utylizowano lub przekazywano do dalszej utylizacji, wystawiały stwierdzające nieprawdę faktury lub druki w postaci Kart Przekazania Odpadów” – informuje Marta Zawada-Dybek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach. „W fakturach i kartach przekazania odpadu poświadczano nieprawdę, co do faktycznego wykonania usługi, polegającej na odbiorze lub utylizacji odpadów, podczas gdy faktycznie te zdarzenia nie miały miejsca” – dodaje. 

Reklama

Wśród oskarżonych są także osoby zarządzające lub przedstawiciele firm, którzy pozyskiwali stwierdzające nieprawdę dokumenty.

Część oskarżonych przyznała się do zarzutów i złożyła wyjaśnienia. Wszystkim grozi do 15 lat więzienia. 

Reklama