Od lewej Andrzej Dziuba prezydent Tychów, wiceminister Wanda Zwinogrodzka oraz Marek Moś drygent Aukso / fot. UM Tychy

Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy otrzyma wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sumie przez trzy lata ponad 2 mln zł.

– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach umowy – podpisanej na razie na 3 lata, ale z opcją przedłużenia – będzie rocznie przekazywać orkiestrze 685 tys. zł. Status instytucji współprowadzonej przez MKiDN ułatwia i skraca też drogę do pozyskania dotacji celowych – poinformował Urząd Miasta Tychy.

Aukso tedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, niekwestionowany lider zespołów tego rodzaju w Polsce. Od niemal 20 lat wizytówka Polski w świecie. AUKSO – powołane przez grupę absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą – od początku miało być obszarem dla artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej jakości.

Reklama

– Przyczyny tej decyzji to dorobek i pozycja, jaką ta znakomita orkiestra zdołała sobie wypracować w ciągu 20 lat istnienia, ale przyczyn jest więcej – to współprowadzenie podpisujemy w ramach szerszego projektu, w ramach którego ministerstwo zwiększyło liczbę instytucji współprowadzonych. Od 2 lat konsekwentnie ją zwiększamy, obecnie jest ich ok. 40  – powiedziała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

Umowę o współprowadzeniu Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy Aukso pomiędzy Miastem Tychy a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisano 13 czerwca.

Reklama