Budowa WIM-u / fot. MZUiM Tychy

Będą kolejne utrudnienia drogowe w Tychach. Na DK1 i ulicy Turyńskiej. Powodem jest montaż stacji do ważenia pojazdów w ruchu. Łącznie w mieście będzie ich 5 – w trzech lokalizacjach już trwają prace, w kolejnych dwóch wkrótce się rozpoczną. Ważnie pojazdów jest częścią powstającego w mieście Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem, to powód wielu prac drogowych w mieście i zamkniętych dla ruchu skrzyżowań.

Docelowo wart 118 mln zł ITS ma poprawić płynność ruchu w mieście. Ma w pełni działać w połowie 2022 roku. 85% to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Oprócz szeregu rozwiązań teleinformatycznych, jakie będą składały się na system, ITS wprowadza także nowe rozwiązania drogowe. Jednym z nich są stacje ważenia pojazdów w ruchu, czyli tak zwane WIMy.

Reklama

„Stacje te umożliwią pomiar bez konieczności zatrzymywania się czy redukcji prędkości samochodów” – mówi Arkadiusz Bąk, zastępca dyrektora MZUiM ds. realizacji inwestycji. „Dzięki temu cały proces ważenia zostanie znacznie usprawniony. To ważne, ponieważ samochody przeciążone, które nielegalnie wjeżdżają do miasta, to główny powód degradacji dróg” – dodaje.

Kolejne utrudnienia dla kierowców

Wprowadzenie ważenia pojazdów wymaga zmian w organizacji ruchu. Od 3 listopada na ul. Beskidzkiej (DK-1) w rejonie granicy miasta z Kobiórem zostanie wyłączony około 150-metrowy odcinek pasa szybkiego ruchu. Co ważne, wyłączenie to nie będzie miało wpływu na relacje na węźle Beskidzka-Sikorskiego.

Kilka dni później, bowiem 8 listopada, podobne zawężenie będzie miało miejsce na ul. Turyńskiej (DK-44) w rejonie granicy Tychów z Bieruniem. Chodzi o około 250-metrowy odcinek w kierunku na Mikołów.

W trakcie budowy już są stacje w rejonie węzła drogowego DK86 z Boya-Żeleńskiego, a także ta, jaka powstanie na DK-44 w rejonie granicy Tychów z Mikołowem oraz kolejna na S-1.

„Nie rozkopujemy całego placu budowy, a jedynie te fragmenty, które jesteśmy w stanie przebudować przed zimą” – wyjaśnia Agnieszka Kijas, rzeczniczka MZUiM „Przykładowo, aktualnie kończymy zakres robót drogowych na stacji na DK86, a do prac konstrukcyjnych wrócimy na wiosnę” – dodaje.

 

Reklama