Budmiex rozbuduje zaplecze techniczne Kolei Śląskich za prawie 48 mln zł. Podpisano umowę, marszałek liczy na koniec prac przed terminem

AM

Koleje Śląskie rozbudują swoją bazę w Katowicach. Za prawie 48 mln zł. Dzisiaj podpisano umowę na zaprojektowanie i rozbudowanie zaplecza technicznego dla regionalnego przewoźnika. Wykonawcą została firma Budmiex. 

Inwestycja potrwa w sumie 24 miesiące, w tym 12 miesięcy projektowania. 

„Zakres prac obejmuje również przebudowę torowisk i trakcji części bocznic, dostawę nowoczesnej tokarki podtorowej, zabudowę myjni umożliwiającą jej całoroczną eksploatację oraz stworzenie nowoczesnej i wygodnej przestrzeni dla pracowników – przyjaznej dla środowiska i efektywnej energetycznie” – wylicza Patryk Świrski, prezes zarządu Kolei Śląskich. 

Reklama

„Ta inwestycja to dowód na to, jak środki unijne zmieniają Polskę. Cieszymy się, że kolejne fundusze zostaną w najbliższym czasie odblokowane, co jest efektem konsekwentnej polityki rządu” – mówi Monika Sikora, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. 

Doświadczony wykonawca Wykonawca prac – firma Budimex ma duże doświadczenie w realizacji podobnych inwestycji. Budimex odpowiadał za realizowaną w latach 2020-2022 budowę zaplecza Obsługi Technicznej Taboru Kolejowego dla Kolei Małopolskich, gdzie powstała nowoczesna hala obsługi taboru kolejowego zintegrowana z budynkiem socjalno-administracyjnym i halą magazynową o łącznej powierzchni 5,5 tys. mkw. Firma odpowiadała również w latach 2021-2023 za budowę zewnętrznej myjni przejazdowej wraz z systemem odladzania dla PKP Intercity S.A. 

„Nasz zespół może pochwalić się sukcesami przy okazji kilku podobnych pod względem zakresu realizacji. Często tego typu zadania wiążą się z wprowadzeniem skrojonych na miarę projektu, unikalnych rozwiązań lub prac w wymagających warunkach np. w środku układu torowego z będącymi w ciągłym użytkowaniu torami. Niezależnie od złożoności zadania nasz doświadczony zespół z pewnością dołoży wszelkich starań by z sukcesem je zakończyć” – mówi Andrzej Schmalenberg, dyrektor Oddziału Południowego Budimex S.A. Prace przy ul. Raciborskiej ruszą już 1 marca i mają potrwać 24 miesiące. Ważny tabor W rozbudowanym zapleczu przy ul. Raciborskiej w przyszłości będzie obsługiwany także nowy tabor Kolei Śląskich. W sierpniu tego roku Województwo Śląskie podpisało umowę na dostawę trzech nowych pojazdów z możliwością dokupienia dwóch, z kolei 16 listopada rozstrzygnięto przetarg na 22 nowoczesne składy kolejowe z możliwością dokupienia kolejnych 8. 

„Rozwój transportu kolejowego jest jednym z priorytetów województwa śląskiego, a inwestycja w nowy tabor to kolejny krok w stronę nowoczesnej, komfortowej i ekologicznej komunikacji. To będą nowoczesne i funkcjonalne składy, które po raz pierwszy w historii Spółki kupujemy z pełnym utrzymaniem. Prognozujemy, że dzięki nowym zakupom Koleje Śląskie zyskają kolejnych pasażerów i jednocześnie zaoszczędzą na eksploatacji” – podsumowuje Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. Zrównoważony transport Na zrównoważony transport mocno stawiają Katowice. 

Reklama