Co będzie się działo w Tychach w najbliższym czasie? Lista wydarzeń jest długa. Będzie można wybierać między sportem a kulturą. Dla siebie znajdą na pewno coś miłośnicy monodramu.

17 MARCA (niedziela)
09.00 – 13.00 Bieg Pawła Lorensa / Ośrodek Paprocany ul. Parkowa 17

Bieg Pawła Lorensa organizowany corocznie ma upamiętnić zasługi wybitnego biegacza dla rozwoju tej dyscypliny w naszym regionie. Jego osiągnięcia (wielokrotny medalista Mistrzostw Polski) oraz wyniki (rekord życiowy w maratonie 2:13:05, bieg na 10 km 29:02) mogą być niedoścignionym wzorcem dla każdego biegacza.

Reklama

Bieg rozgrywany jest na dystansie 10 km w malowniczej scenerii jeziora Paprocańskiego. Corocznie bieg cieszy się dużą popularnością wśród biegaczy, a wyniki obfitują w wiele rekordów życiowych.

W ramach IX Biegu Pawła Lorensa rozegrane zostaną Mistrzostwa Tychów w biegu na 10 km oraz bezpłatne biegi dziecięce.

18 MARCA (poniedziałek)
18.00   Hokej na lodzie: GKS Tychy – Podhale Nowy Targ / Stadion zimowy

 Trzeci mecz półfinałowy Polskiej Hokej Ligi. Czwarte spotkanie odbędzie się w Nowym Targu.

18.00   Spotkanie z Podróżnikiem – Indie Świat Kobiet – opowiada Włodzimierz Musiał /

Klub Wilkowyje MCK

Każdy z nas ma swoje wyobrażenie Indii. Ten niezwykły kraj wymyka się wszelkim prostym definicjom, jest tak bogaty we wszelkie obrazy. Niektórzy zakochują się w Indiach, inni chcą o nich jak najszybciej zapomnieć. Indie są tak niepowtarzalne i wyjątkowe, że nie można przejść obok nich obojętnie.

Świat kobiety w Indiach jest znaczącym obszarem kulturowego fenomenu Indii. Świat ten owiany jest u nas wieloma mitami i stereotypami, które najczęściej zniekształcają i spłycają prawdziwy obraz rzeczywistości. Zapraszamy serdecznie na prelekcję, próbę przedstawienia, przybliżenia świata kobiety w Indiach – świata pełnego niezwykłości, osobliwości, tradycjonalizmu i mistycyzmu. Nicią przewodnią prelekcji niechaj będą słowa Rabindranatha Tagore’go: „Mężczyzna jest taką samą zagadką dla kobiety, jak kobieta dla mężczyzny.”

Wstęp wolny.

20 MARCA (środa)
18.30   „Moskwa Pietuszki” w wykonaniu Mariana Opani

Inauguracja XII Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF / Teatr Mały

Miejskie Centrum Kultury w Tychach, zaprasza na spektakl inaugurujący święto teatru jednego aktora – „Moskwa Pietuszki”, wyprodukowany na podstawie powieści Wieniedikta Jerofiejewa przez Teatr Ateneum w Warszawie.

Mistrzowski monodram Mariana Opani to poetycka podróż pociągiem w głąb siebie. Jej stacje wyznaczają kolejno opróżniane butelki, ale nie jest to tylko opis pijackiej degrengolady, ale pełna humoru, ironii i goryczy opowieść o miłości i zmarnowanym życiu. O podróży pociągiem do granicy marzeń, której początkiem jest Moskwa, a końcem mała stacja Pietuszki. Zaś aktorska maestria Mariana Opani dorównuje cudownemu szaleństwu bohatera książki Jerofiejewa.

Organizator: Miejskie Centrum Kultury

BILETY: 50 złotych do nabycia w kasie Teatru Małego i na stronie Ticketmaster.pl

21 – 23 MARCA (czwartek – sobota)
MoTyF – XII Festiwal Monodramu – występy konkursowe

Podczas trzech dni konkursowych zmagań obejrzymy monodramy 10 uczestników, wybranych spośród dwukrotnie większej liczby zgłoszeń. Poniżej harmonogram konkursu i nazwiska uczestników, którzy walczyć będą o Wielki Wóz Tespisa – nagrodę główną festiwalu.

Czwartek, 21 marca 2019 r.

1430-1515 „Nie dla żartu” – Aleksandra Łazarska

1545-1620 „Pierwsza miłość” – Damian Kierek

1700-1730 „Mańka” – Alicja Czarnuszka

Piątek, 22 marca 2019 r.

1430-1515„Eine kleine Nachtmusik” – Jerzy Kałduś

1600-1625 „Sercątko” – Magdalena Mikler

1700-1730 „Dobra Zwrotka” – Paweł Ziegler

Sobota, 23 marca 2019 r.

1530-1615 „Być szczęśliwym” – Milena Piejko

1700-1730 „Nieskończoność” – Paweł Jaguś-Kostrzewski

1815-1845 „Ja, Mania” – Angelika Sokólska

1915-2000 „Iwan Karamazow zwraca bilet” – Michał Studziński

(Na wszystkie pokazy konkursowe wstęp wolny)

22 MARCA (piątek)
20.00 – 21.00     XII Tyski Festiwal Monodramu – Wiesław Komasa „Różewiczogranie”/

MCK Tychy, ul. Boh.Warszawy 26

Spektakl mistrzowski Wiesława Komasy. Tylko mistrz, krzesło i widzowie zgromadzeni wokół Aktora. Minimalistyczny, ale zapadający w pamięć monodram Wiesława Komasy oparty na różewiczowskiej „Kartotece” to aktorstwo, interpretacja i zręczne posługiwanie się głosem, mistrzowski dialog z widownią, postaciami wyobrażonymi i samym sobą.

BILETY:  50 zł do nabycia w MCK oraz na ticketmaster.pl

 21.00 – 2.00    Japońska Noc Saunowa / Sauny Książęce Wodny Park Tychy

Dalekowschodnie klimaty, kwitnące wiśnie, sushi i samurajowie – tym razem w takiej atmosferze będziemy saunować w Wodnym Parku Tychy.

Bilety: 99 zł (do 19 marca), 129 zł (od 20 marca)

23 MARCA (sobota)
11.00 – 12.30  Międzynarodowy Dzień Teatru /Warsztaty/ Miejska Galeria Sztuki Obok „Teatr cieni”

W dniach 26-27 marca (wtorek-środa), w Teatrze Małym (ul. Hlonda 1) odbędzie Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji zaprezentowane zostaną spektakle „Woyzeck” Otwartej Sceny Teatru Tychy oraz „CPH4” spektakl dyplomowy dyplomowy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.

Z tej okazji, 23 marca odbędą się też warsztaty „Teatr cieni”. Warsztat składa się z dwóch etapów: I etap to przygotowanie z papieru kukiełek przedstawiających postaci ze znanych bajek a II etap polega na spróbowaniu własnych sił w animowaniu tychże postaci za pomocą specjalnie przygotowanego ekranu do teatru cieni.

Obowiązują zapisy: joanna.rupik@teatrmaly.tychy.pl

11.00   AKCJA! S/F / Aukso / Mediateka

Lecimy w kosmos? Tak! To będzie bliskie spotkanie trzeciego stopnia. Naszym paliwem stanie się muzyka do filmów z gatunku science fiction czy fantastyki naukowej. Wystartujemy przy dźwiękach poematu symfonicznego Richarda Straussa „Tako rzecze Zaratustra”, polecimy w towarzystwie Star Wars, żeby spotkać się z E.T., Supermanem, Transformersami, Robocopem i sprawdzimy w Archiwum X czy Gremliny rozrabiają, a na końcu wrócimy do przyszłości. Wspólnie z muzykami AUKSO odwiedzimy odległe galaktyki. A czy wiecie że Pan Kleks też był w kosmosie? Był, był! Na koniec spróbujemy wspólnie udźwiękowić fragment filmu nie używając żadnych tradycyjnych instrumentów, bo kto z nas wie na czym gra się na Księżycu?

Wstęp: 20 zł (dziecko + opiekun)    

16.00 i 19.00„Przekręt (nie)doskonały” – Teatru Capitol / Teatr Mały ul. Hlonda

 „Przekręt (nie)doskonały, czyli kto widział Pannę Flint?” to smakowity kąsek dla wielbicieli komedii. Poszukiwanie sposobów na zwiększenie zysków może prowadzić do wielu zaskakujących zdarzeń. Zwłaszcza, gdy metody na pomnożenie pieniędzy nie do końca są uczciwe. Co może się wydarzyć, gdy przekręt wyjdzie na jaw? Kto jest przyzwoity, a kto oszukuje? I kim właściwie w tej intrydze jest Panna Flint?

Bilety: 60 -100 zł

17.00   Michał Anioł. Geniusz chmurny i niełatwy / Pasaż Kultury Andromeda

 W cyklu „To jest sztuka”, tym razem o wybitnym malarzu. Michał Anioł.

Wstęp wolny

24 MARCA (niedziela)
8.00 – 16.00    XXXI Perła Paprocan – zawody biegowe / Ośrodek Paprocany

 Bieg Perła Paprocan to próba połączenia zawodów z treningiem biegowym na niemal dowolnym dystansie. Zawodnicy przebiegają poszczególne okrążenia Perły po wytyczonej pętli o długości 7 km (dookoła tyskiego jeziora Paprocany) i mogą poprzestać już na takim dystansie lub pokonać jego dowolne wielokrotności – aż po maraton.

Szczegóły na www.perlapaprocan.pl.

 17.30   „Ida Kamińska” w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej

Gala finałowa XII Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF / Teatr Mały

Monodram w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej, przewodniczącej festiwalowego jury zwieńczy pięciodniowe święto teatru jednego aktora i jego Galę Finałową, podczas której poznamy laureatów nagrody Wielkiego Wozu Tespisa w konkursie na najlepszy monodram XII edycji Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF.

Joanna Szczepkowska wciela się w rolę Idy Kamińskiej – wybitnej polskiej aktorki żydowskiego pochodzenia, nominowanej do Oscara. Kamińska do 1968 roku kierowała Teatrem Żydowskim w Warszawie. Teraz z jej historią reżysersko mierzy się obecna dyrektorka Teatru – Gołda Tencer. W spektaklu wykorzystywany jest film „Jej teatr” w reż. Władysława Forberta. Całość dopełnia muzyka wykonywana na żywo m.in. przez Pawła Szamburskiego. Film „Jej teatr” w reżyserii Władysława Forberta pochodzi ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, a monodramowi towarzyszy muzyka wykonywana na żywo.

Organizator: Miejskie Centrum Kultury

BILETY: 50 złotych do nabycia w kasie Teatru Małego i na stronie Ticketmaster.pl

Reklama