Od lewej Barbara Konieczna i Maciej Gramatyka / fot. Tychy24.net

Zmieni się przewodnicząca Rady Miasta Tychy? Nieoficjalnie aż huczy od plotek na ten temat, choć oficjalnie żadne pismo w sprawie odwołania Barbary Koniecznej nie zostało zgłoszone. Wiadomo, że spora część radnych jest za zmianą przewodniczącej rady.

Dni Barbary Koniecznej jako przewodniczącej Rady Miasta Tychy wydają się już być policzone, choć jak zaznaczają nasi rozmówcy, nie stanie się to szybko. Wśród tyskich radnych aż huczy na temat potencjalnego odwołania przewodniczącej Rady Miasta Tychy. Konieczna należy obecnie do klubu Inicjatywa Tyska, to klub radnych prezydenta Andrzeja Dziuby i tak naprawdę do jej odwołania potrzeba tylko zielonego światła ze strony prezydenta miasta.

Formalnie prezydent nie ma wpływu na funkcjonowanie rady i wybór przewodniczącego, nieformalnie to zupełnie inna historia. W klubie Inicjatywa Tyska doszło do widocznego podziału – 6 radnych występuje jako tzw. „Radne z Inicjatywą”, założyły sobie nawet profil w mediach społecznościowych.

Z informacji, do których dotarło Tychy24.net wynika, że Andrzej Dziuba miał ogłosić swoim radnym, że będzie po raz kolejny ubiegał się o reelekcje, choć oficjalnie tego miasto nie potwierdza. Nazwisko Dziuby ma wrócić do nazwy klubu Inicjatywa Tyska.

„W Tychach ma być zrealizowana duża inwestycja, którą chce nadzorować prezydent” – powiedziała Tychy24.net osoba znająca kulisy sprawy, ale na temat samej inwestycji na razie niewiele wiadomo. Choć radni między sobą szepczą o ewentualnej budowie spalarni jako jednej z dużych możliwych inwestycji do przeprowadzenia na terenie Tychów.

Sytuacja w tyskiej radzie miasta jest dość skomplikowana, tam niemal wszyscy są skłóceni niemal ze wszystkimi – nawet w swoich klubach. W myśl gradacji „wrógśmiertelny wrógkolega z listy partyjnej”. Wiele wskazuje na to, że duża część rady – w tym członkowie Inicjatywy Tyskiej – chętnie zagłosują za odwołaniem Barbary Koniecznej, jeżeli nadarzy się taka możliwość. Raczej na pewno za odwołaniem Koniecznej zgłosują radni PiS. Zmiana ma nastąpić w ciągu najbliższych kilku miesięcy.