Marszałek Jakub Chełstowski / fot. Urząd Marszałkowski

Dzieci górników po tragedii w Karwinie otrzymają wsparcie finansowe. Radni Sejmiku Województwa Śląskiego zagłosowali za przeznaczeniem 120 tys. zł na zasiłki dla dzieci górników – ofiar katastrofy w czeskiej kopalni w Karwinie. – To nasz moralny obowiązek wobec górników, którzy zginęli – mówi marszałek Jakub Chełstowski. 20 grudnia 2018 roku w kopalni ČSM Stonava w Karwinie w wyniku wybuchu metanu zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków.

Decyzję podjęto w trakcie dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

– W pracę górnika jak w żadną inną wpisane są dramaty, które doświadczają rodziny górników i są cząstką naszej zbiorowej, tragicznej pamięci. Dzieje górnictwa to także karta heroicznego wysiłku ratujących i solidarności z ofiarami, poszkodowanymi i ich rodzinami. Pomoc, której udzielamy dzieciom ofiar katastrofy w Karwinie, to nasz moralny obowiązek wobec górników, którzy zginęli – powiedział marszałek Jakub Chełstowski. To właśnie z jego inicjatywy wpisano tę formę pomocy do uchwały budżetowej.

Reklama

Zgodnie z uchwałą, w budżecie Województwa Śląskiego zabezpieczono 120 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie dzieci ofiar wypadku w kopalni ČSM Stonava w Karwinie w Republice Czeskiej.

Środki finansowe przeznaczone na wypłatę zasiłków celowych będą przekazane na podstawie umów zawartych pomiędzy Województwem Śląskim a gminami, w których mieszkają rodziny ofiar wypadku. Są to Gliwice, Goleszów, Jastrzębie-Zdrój, Mysłowice, Zabrze oraz Bieliny w województwie świętokrzyskim.

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego / fot. Urząd Marszałkowski
Reklama