Przejście dla pieszych na al. Bielskiej w Tychach / fot. Policja

Dzisiaj kierowcy w Tychach pod lupą policji. Piesi również, będą mandaty. Od wczesnych godzin porannych trwa akcja pod nazwą „Bezpieczny pieszy”. 

„Apelujemy o jazdę zgodną z przepisami. Przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego. Zgodnie z przepisami kierujący ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub wchodzącemu na to przejście” – czytamy w komunikacie policji. 

Piesi również są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię. To, że ma się pierwszeństwo, wcale nie niweluje konsekwencji dla pieszego w razie zdarzenia z udziałem samochodu. 

Reklama

„W konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze stoi na straconej pozycji. I mimo, że winnym zdarzenia będzie kierowca, to niechroniony uczestnik ruchu, ponosi poważniejsze konsekwencje, tracąc zdrowie, a niejednokrotnie nawet życie” – przypominają mundurowi. 

Reklama