Ul. Towarowa, przejście dla pieszych, obecnie zlikwidowane po tragicznym wypadku/ fot. Tychy24.net

Dzisiaj działania „NURD” . Policjanci sprawdzają bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”, w skrócie NURD, pod tą nazwą trwają działania policji w całym kraju, również u nas. Kierowcy, którzy narażają bezpieczeństwo tych mniej chronionych uczestników ruchu drogowego muszą liczyć się z konsekwencjami, podobnie piesi i rowerzyści, którzy naruszają przepisy.

„Działania „NURD” wpisują się w szereg zadań realizowanych przez Policję na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych.

Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża” – informuje policja.

Reklama

Piesi i rowerzyści też powinni zachować rozsądek na drodze, a także używać elementów odblaskowych.

Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania.

Reklama