fot. Tychy24.net

Gdzie i na co warto się wybrać w Tychach? Poniżej prezentujemy listę wydarzeń, które odbędą się w najbliższym czasie na terenie Tychów. Na co warto się wybrać?

3 MARCA

09.00 – 14.00  Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019 / Ośrodek Paprocany ul. Parkowa 17

Zanim jeszcze w 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą dzień 01 MARCA Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, środowiska patriotyczne przyjęły sobie za cel przywrócenie pamięci o tych zapomnianych polskich bohaterach walczących z komunizmem w latach 1944 – 1963.

Reklama

W ten trend włączyli się również kibice GKS-u Tychy i Stowarzyszenie „Tyski Fan”. Najpierw skromnie, lecz z każdym rokiem z coraz większym rozmachem. W 2014 i 2015 roku uroczystości odbywały się na placu Baczyńskiego, w kolejnych latach zmieniliśmy formułę. Nawiązaliśmy kontakt z Fundacją „Wolność i Demokracja”, a uroczystości 1 marca przenieśliśmy na tyskie Paprocany. Tam zorganizowaliśmy bieg „Tropem Wilczym” wzdłuż brzegów naszego malowniczego jeziora.

W tym roku oprócz podstawowego biegu na dystansie 1963 metry, można wziąć udział w biegu na dystansie ok. 10 km, wokół jeziora Paprocańskiego, a dla dzieci i młodzieży przewidziane są różne atrakcje. Kolejną atrakcją oprócz biegów, będzie powrót na Paprocany żołnierzy z grup rekonstrukcyjnych.

Start biegu o godz. 12.00

6 MARCA

12.00 – 14.00  Kiermasz na deptaku / Mediateka

W każdą pierwszą środę miesiąca Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na „Kiermasz na deptaku”.

Możesz podarować książce drugie życie i zabrać dowolną pozycję do swojej domowej biblioteczki. Kiermasz używanych książek, w pogodne dni odbywa się na deptaku przed biblioteką, w deszczowe i chłodne wewnątrz Mediateki. Zapraszamy.

7 MARCA

17.00 – 22.00  Sauna For Ladies na Dzień Kobiet / Wodny Park Tychy

Z okazji Dnia Kobiet Wodny Park Tychy oraz Sauny Książęce zapraszają na Sauna for Ladies.  W programie m.in. relaksacyjne seanse saunowe przygotowane przez nasze Saunamistrzynie, poczęstunek, konkursy z nagrodami. Wieczory saunowe cieszą się dużym zainteresowaniem, a w każdej z edycji Sauna for Ladies bierze udział kilkadziesiąt pań.       Cena: 69 zł

8 MARCA

19.00 – 20.30  Kobiece Kino FreeLove: Nie jestem czarownicą / Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Z okazji Dnia Kobiet Miejskie Centrum Kultury w Tychach zaprasza na trzeci już w tym roku pokaz filmowy w ramach Kina FreeLove. Tym razem przeniesiemy się na czarny ląd i zaprezentujemy historię oskarżanej o uprawianie magii dziewczynki w dramacie „Nie jestem czarownicą”.

Chociaż fikcyjna, „Nie jestem czarownicą” opowiada o praktykach, które mają miejsce na świecie, gdzie dopuszcza się oskarżeń o uprawianie czarów. Rugando Nyoni, Brytyjka o zambijskich korzeniach, przed stworzeniem filmu spędziła kilka tygodni poznając historie poniżanych i oskarżanych kobiet i na tej kanwie stworzyła opowieść o 9-letniej Shuli, sieroty oskarżonej o czarownictwo i wygnanej do rezerwatu dla wiedźm, gdzie przyszpilona do białej wstążki musi zrezygnować ze swojej wolności i marzeń.

Stajemy w obliczu zderzenia turystycznego świata z nieraz dramatycznymi losami wygnanych kobiet. „Nie jestem czarownicą” to mimo trudnej tematyki piękna historia o losie dziecka i Zambii pozbawionej człowieczeństwa.

Wstęp wolny – obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 32 327 02 90.

9 MARCA

19.00   KLEZMAFOUR / Mediateka

Czysta energia. Muzycy grupy są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, ale takiego podejścia do dźwięków uczy się tylko w szkole życia. Główny napęd Klezmafour to bogata, choć wymagająca przypomnienia tradycja klezmerska Warszawy i wschodniej Polski, ale nie chodzi wyłącznie o muzyczną archeologię – w tym kotle kipi również punk oraz hip-hop, a z drugiej strony muzyka bałkańska i brzmienia Bliskiego Wschodu. Klezmafour kochają znawcy (dowodem liczne nagrody, m.in. w radiowym konkursie Nowa Tradycja oraz na International Jewish Music Festival w Amsterdamie) i publiczność – od widzów talent show „Must Be The Music”, po tłumy na Open’erze czy Przystanku Woodstock. Niestety, nie wiadomo, dlaczego Klezmafour aż tak się podoba – uczeni, którzy próbowali zbadać ten fenomen już po pierwszych taktach porzucali naukowy dystans i dawali się porwać żywiołowi.

Bilety 20-30 zł

Reklama