Szpital w MCK / fot. SUW Katowice

Jest szansa na więcej łózek dla pacjentów niecovidowych w Megrez Szpitalu Wojewódzkim. Wszystko dzięki szpitalowi tymczasowemu, który powstał w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Nowa placówka od dzisiaj przyjmuje pacjentów, a łóżka covidowe dla pacjentów w śląskich szpitalach mają być zwalniane na rzecz cierpiących na inne schorzenia.

Odmrażanie łóżek „niecovidowych” ma nastąpić w pierwszym tygodniu grudnia. Nie jest wykluczone, że będzie to dotyczyć także Megrez Szpitala Wojewódzkiego. W sumie chodzi o  700 łóżek w szpitalach w regionie.

Taką możliwość dało otwarcie szpitala tymczasowego w katowickim MCK.

Reklama

„Szpital osiągnął zdolność operacyjną, jest gotowy na przyjęcie pacjentów od poniedziałku. W pierwszym etapie działania ten 500-łóżkowy szpital udostępni 140 miejsc internistycznych oraz 20 w standardzie oddziału intensywnej opieki medycznej” – mówił w trakcie niedzielnej konferencji prasowej Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Szpital w MCK / fot. SUW Katowice

Chorymi będzie opiekować się 200 osób w tym 40 lekarzy oraz 80 pielęgniarek. Do pomocy zgłosili się wolontariusze – w tym klerycy i studenci.

„W razie potrzeby szpital tymczasowy w Katowicach będzie rozszerzać swoją działalność o kolejne łóżka. Obiekt będzie więc funkcjonował w systemie modułowym” – zapewnił wojewoda.

Szpital ma działać do końca marca 2021 roku. Wcześniej wojewoda podawał, że jego przygotowanie w MCK to kwota rzędu około 12 mln zł.

Reklama