W Katowicach chcą drogi rowerowej wzdłuż DK86. Katowiccy rowerzyści starają się aby powstała droga rowerowa wzdłuż DK86 łącząca centrum Katowic z Giszowcem i Murckami. Docelowo droga ma prowadzić aż do granicy z Tychami.

Starania o budowę drogi prowadzą członkowie Stowarzyszenia Rowerowe Katowice. Odcinek wzdłuż DK86 od Doliny Trzech Stawów do Giszowca mógłby powstać w czasie przebudowy węzła DK 81 z DK86, która ma ruszyć w przyszłym roku. Chodzi o wartą 400 mln zł inwestycję. Według szacunków rowerzystów sama budowa drogi rowerowej miałby kosztować około 5 mln zł.

Droga rowerowa, o którą starają się katowiccy rowerzyści miałaby przebiegać równolegle do trasy, którą przemierzają samochody. Punkty kolizyjne ze zjazdami dla samochodów mają niwelować tunele i podwieszane kładki, te drugie mają się też pojawić przy wiaduktach. Sama droga ma być wygodna dla miłośników jednośladów – asfaltowa, szeroka i doświetlona.

Reklama

– Wydaje mi się, że jest taka szansa, żeby te propozycje rowerzystów uwzględnić. Trzeba sięgnąć do projektu, ale nie możemy za dużo w nim zmieniać, bo mamy określony terminarz realizacji tej inwestycji – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic. Nie wykluczył również budowy drogi w ramach osobnego projektu, ale w tym samym czasie co budowa nowego węzła, czyli do 2020 roku.

Natomiast w przyszłym roku powstanie koncepcja drogi rowerowej z Giszowca do Murcek, która ma być następnie zbudowana przez miasto Katowice.

Docelowo rowerzyści chcieliby wydłużenia tej trasy do granic z miastem Tychy.

Reklama