Parking przy Dworcu PKP / fot. UM Tychy

Każdy może zostawić samochód na parkingach Park & Ride w Tychach. Kto bezpłatnie, a kto musi płacić? Zmieniły się zasady funkcjonowania parkingów przy Dworcu PKP i Stadionie Zimowym w Tychach. 

„Dotychczas oba obiekty funkcjonowały w oparciu o system Park&Ride i mogli z nich korzystać wyłącznie Ci kierowcy, którzy planowali dalszą podróż pociągiem. Obecnie parkingi są już ogólnodostępne, a to oznacza, że każdy może pozostawić tam swój samochód: – tłumaczy Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. :Co ważne, parkingi nie utraciły swojej funkcji Park&Ride i nadal są istotnym elementem wdrażanego w Tychach modelu zrównoważonego rozwoju” – dodaje. 

Kto i ile zapłaci? Wprowadzono opłatę nocną

Na parkingach w dalszym ciągu pozostała preferencja dla osób korzystających z biletu taryfy pomarańczowej. W ich przypadku postój przez pierwszych 12 godzin jest za darmo. Pozostali kierowcy zapłacą za pierwszych 12 godzin parkowania 2 zł. W obu przypadkach każde kolejne rozpoczęte 12 godzin to opłata w wysokości 10 zł.

Reklama

Istotną zmianą jest także wprowadzenie opłaty nocnej. Jej wysokość to 10zł i obowiązuje ona w godzinach między 24:00 a 3:00. Rozwiązanie to zastosowano, ponieważ niektórzy kierowcy wykorzystywali lukę w regulaminie i przeparkowywali swój pojazd przed upływem 12 godzin. Skutkowało to ciągłym postojem bez opłaty.

W cenniku przewidziano także opcję abonamentu. To odpowiedź na liczne głosy mieszkańców. Obowiązujące ceny za bilety długoterminowe tj. miesięczne (200 zł ) oraz kwartalne (500 zł), zostały ustalone w oparciu o średnie stawki, jakie obowiązują na podobnych obiektach w innych miastach.

Pomyślano także o osobach, które odprowadzają lub odbierają pasażerów pociągu. Dla nich postój przez pierwszych 30 minut jest za darmo.

Zmiany przy wjeździe i wyjeździe z parkingu

Zmienił się też system obsługujący wjazdy na i wyjazd z parkingów. Aktualnie kierowcy wjeżdżający na parkingi nie pobierają już kart z dystrybutora i nie oddają jej przy wyjeździe. Proces ten obywa się automatycznie. 

„By opuścić parking należy udać się do automatu kasowego. Tam trzeba wpisać numer rejestracyjny pojazdu. Wówczas na ekranie wyświetlą się opcje płatności. Pierwsza skierowana jest do pasażerów taryfy pomarańczowej, druga do pozostałych kierowców, a trzecia do osób odbierających podróżnych ze stacji” – wyjaśnia Wojciech Łyko, zastępca dyrektora MZUiM.

Karty nie zniknęły jednak całkowicie. Będą pomocne w awaryjnych przypadkach. Nowy system opiera się na sczytywaniu numerów rejestracyjnych pojazdu, co oznacza, że może nie zadziałać, gdy tablice te będą nieczytelne lub zabrudzone. Wówczas awaryjnie będzie można skorzystać z opcji poboru karty.