Przejście dla pieszych na al. Bielskiej w Tychach / fot. Policja

Kierowcy byli karani w Tychach. Komenda miejska podsumowała akcję NURD skierowaną na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Chodzi o pieszych i rowerzystów i wcale nie było zbyt dobrze. Odnotowano ponad 80 wykroczeń.

Kierowcy głównie byli sprawcami łamania przepisów i to oni musieli się liczyć z karami. – Podczas akcji policjanci ujawnili 82 wykroczenia wobec pieszych i rowerzystów, a popełnionych przez kierujących pojazdami – wyjaśnia tyska policja.

Pamiętajmy, kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych musi zachować szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze. Co ważne, musi być w stanie szybko zareagować na dynamiczną sytuację przed maską samochodu, im szybciej jedzie, tym mniejsze szanse na odpowiednią reakcję ma.

Reklama

– Musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu – podkreśla policja.

Pieszy natomiast powinien stosować zasadę ograniczonego zaufania na drodze, gdyż w konfrontacji z samochodem, po prostu nie ma szans lub jego obrażenia są bardzo dotkliwe.

Reklama