Kasownik w autobusie PKM Tychy / fot. Tychy24.net

Kilka dni może zająć usuwanie awarii systemu ŚKUP. Metropolia nie potrafi sobie na razie poradzić z systemem, który się zepsuł, a wymaga od pasażerów żeby kasowali bilety. Na terenie Tychów jeszcze nie jest tak źle, wracają do łask kasowniki dziurawiące bilety. Tam gdzie jeżdżą tramwaje, to GZM chce żeby pasażerowie zapisywali na biletach długopisem godziny i daty skasowania biletu w tramwaju. 

„Obecnie priorytetem jest dla nas rozwiązanie problemu, a więc przywrócenie działania systemu. Może to zająć kilka dni” – poinformował Łukasz Zych z GZM. |Do czasu usunięcia skutków awarii pasażerowie nie będą mieli dostępu do portalu pasażera oraz nie mogą używać aplikacji Mobilny ŚKUP. Na przystankach nie działają również tablice SDIP oraz czytniki kart ŚKUP w pojazdach” – dodaje. 

Jak informuje GZM, w większości pojazdów działają kasowniki biletów papierowych niezabudowane w czytnikach ŚKUP. Awaria nie wpływa też na działanie aplikacji zewnętrznych, w których można nadal kupować bilety elektroniczne. 

Reklama

Osoby, które posiadają na swoich kartach ŚKUP zakodowane ważne bilety długookresowe (tygodniowe, miesięczne, kwartalne, półroczne, metrobilety), będą mogły podróżować na ich podstawie za okazaniem karty ŚKUP.  

Poniżej komunikat GZM, gdzie kupować i jak kasować bilety. Nudzić się nie będą pasażerowi tramwajów: „w tramwajach awaryjnie zamontowane zostaną kasowniki starego typu, oznaczające skasowanie biletu poprzez przedziurkowanie go.  Po jego użyciu konieczne jest dodatkowo oznaczenie przez pasażera długopisem daty i godziny kasowania” – wymaga GZM. 

Poniżej komunikat:

Bilety jednorazowe można kupować w wersji elektronicznej w zewnętrznych aplikacjach mobilnych (SkyCash, mPay, moBilet, zBiletem.pl, JakDojade).  W wersjach papierowych dostępne są w: kioskach oznaczonych logo ŚKUP, Punktach Obsługi Pasażera oraz u kierowców.

Bilety w wersji papierowej można kupować także w 12 automatach solarnych (oznaczonych na stronie www gwiazdką– *) oraz wybranych automatach na terenie Sosnowca (oznaczonych symbolem hasztagu – #). Lista biletomatów.

Kasowanie

Bilety papierowe można kasować:

  • w tradycyjnych kasownikach w autobusach.
  • w tramwajach awaryjnie zamontowane zostaną kasowniki starego typu, oznaczające skasowanie biletu poprzez przedziurkowanie go.  Po jego użyciu konieczne jest dodatkowo oznaczenie przez pasażera długopisem daty i godziny kasowania”.
Reklama