Kilka tysięcy dzieci rocznie w Tychach nauczy się jak udzielać pierwszej pomocy i bezpiecznie przechodzić po pasach

A. Maciaszczyk

W Tychach otwarto Regionalne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Teraz dzieci będą mogły uczyć się na wirtualnym przejściu dla pieszych, symulatorach jazdy, a także fantomach do pierwszej pomocy. Tyski obiekt otwarty w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego przy al. Jana Pawła II ma być wzorem dla innych tego typu centrów, które powstaną w różnych miastach regionu. To, że tak będzie już zapowiedział marszałek Jakub Chełstowski, który brał udział w otwarciu.

Szacuje się, że rocznie nawet kilka tysięcy dzieci będzie odwiedzało Regionalne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Chodzi o dzieci i młodzież z Tychów oraz innych okolicznych miejscowości.

„Na pewno praktyki i zwyczaje oraz wszystko co tutaj zostanie wypracowane, będzie rozpowszechnione na inne oddziały terenowe” – mówił Łukasz Drob, dyrektor WORD Katowice.

Reklama

Marszałek Jakub Chełstowski podkreślał wagę edukacji w ruchu drogowym, zwłaszcza wśród młodych ludzi. To właśnie na nią będą stawiały ośrodki WORD w województwie.

„Chcemy takie projekty realizować w innych WORD-ach, w innych filiach. Myślę, że dzisiaj rozpoczynamy ten pozytywny kierunek zmian” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.  „Mówiłem wielokrotnie, najważniejsza jest edukacja, ćwiczenie pewnych nawyków, ale też podnoszenie świadomości, na drodze, wokół drogi nie tylko kierowców” – dodał.

Tyski obiekt ma być wzorem m.in. dla planowanego w Katowicach. Ten ma być największy i stworzony we współpracy z Politechniką Śląską oraz prywatnymi firmami. Mówi się nawet o stworzeniu nowego symulatora jazdy.

„Mamy dobrą bazę, dobre zaplecze, trzeba tylko trochę środków zainwestować w ten cały projekt, żeby takie centra powstawały” – stwierdził marszałek.

Dla dzieci

Jak powiedział nam Jacek Wójcik z katowickiego WORD, w Dąbrowie Górniczej kilka tysięcy dzieci rocznie odwiedza Regionalne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (RCBRD). Podobnie ma być w tym tyskim.

Zajęcia dla dzieci będą podzielone na trzy etapy – prelekcja dostosowana do wieku, zajęcia na symulatorach oraz pierwsza pomoc. Maluchy, a także młodzież będą uczyć się jak wezwać pomoc, jak udzielić pierwszej pomocy dorosłym i dzieciom.

„Jest bardzo duże zainteresowanie tego typu sprawami, nauczyciele wraz z uczniami bardzo chętnie korzystają z tego typu oferty” – przyznaje Jacek Wójcik.

Wstęp do  RCBRD jest bezpłatny, korzystać mogą nie tylko grupy, ale pojedynczy mieszkańcy w godzinach otwarcia tyskiego oddziału WORD przy al. Jana Pawła II.

Reklama