Od lewej: Aleksander Drzewiecki, prezes Kolei Śląskich i marszałek Jakub Chełstowski / fot. Tychy24.net

Koleje Śląskie nie podniosą cen biletów – deklaruje marszałek. Oprócz płatności kartą i blikiem w pociągach, zapowiadają inwestycje, pojawi się też nowa funkcja w Kolejach Śląskich – Rzecznik Praw Klienta. To osoba, która nie tylko będzie pomagała rozstrzygać sporne kwestie z pasażerami, ale ma inicjować korzystne dla pasażerów zmiany u przewoźnika.

Płatności kartą już działają w pociągach.

„System jest przetestowany, system działa i jest możliwość płacenia kartą w pociągach Kolei Śląskich. Pracownicy Kolei są wyposażeni w 300 terminali płatniczych” – mówił marszałek Jakub Chełstowski, niegdyś wieloletni tyski radny. – „Co najważniejsze można też płacić słynnym Blikiem za bilety” – dodał.

To zdaniem władz województwa wielkie udogodnienia dla pasażerów, Koleje Śląskie system testują od 1 września. Nie ma problemu z zasięgiem.

„To jest duży ukłon w stronę pasażerów i duża wygoda” – mówił Chełstowski. Rocznie Urząd Marszałkowski dotuje Koleje Śląskie kwotą około 160 mln zł. Jak zapewnił dzisiaj marszałek, nie będzie wzrostu cen biletów dla pasażerów pomimo planowanych inwestycji oraz rosnących kosztów funkcjonowania taboru.

„Cały czas planujemy utrzymać ceny biletów” – mówił marszałek. – „Uważamy, że w dobie pandemii, w dobie lekkiego spadku gospodarczego zmiana cen biletów na większe nie byłaby dobrym rozwiązaniem i póki możliwości finansowe nam pozwalają wspieramy finansowo Koleje Śląskie żeby te ceny biletów utrzymać na tym samym poziomie” – stwierdził Chełstowski.

W przyszłym roku kwota dotacji ma zostać zwiększona.

„Dzięki temu wsparciu mamy najniższe ceny biletów jeżeli chodzi o pociągi regionalne w kraju” – mówił prezes Kolei Śląskich, Aleksander Drzewiecki.

Standard sanitarny

Prezes Kolei Śląskich zaznaczył, że spółka inwestuje także w ochronę sanitarną składów. Pociągi mają naniesioną cząsteczkową powłokę dwutlenku tytanu.

„To jest najwyższy światowy standard sanitarny” – mówił Aleksander Drzewiecki, prezes Kolei Śląskich. – „To pokazuje, że pociągi Kolei Śląskich są bezpieczne” – dodał. Kolej stosuje też do dezynfekcji suchą parę o temperaturze 170 stopni Celsjusza.

Poinformowano również, że w strukturach Kolei Śląskich pojawi się nowe stanowisko – Rzecznik Praw Klienta. To będzie dedykowana osoba do rozwiązywania kwestii spornych z pasażerami. Jak zaznaczył marszałek, zadaniem tej osoby będzie również przekazywanie do władz spółki informacji odnośnie tego, co należy poprawić.

Marszałek Jakub Chełstowski / fot. InfoKatowice.pl

„Mamy nadzieję, że Koleje staną się jednym z najlepszych przewoźników w kraju, ze świetną bazą lokalową, ze świetną bazą sprzętową z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Możliwe biletomaty

Marszałek zaznaczył, że nie jest wykluczone, że nowy tabor Kolei Śląskich będzie już kupowany z wbudowanymi biletomatami. Instalacja tego typu urządzeń w obecnie funkcjonującym taborze rodzi problemy związane z gwarancją.

„Często gwarancja, która jest de facto od producenta, nie pozwala na modyfikację” – zaznaczył marszałek.

W Tychach na stacjach biletomaty nie działają i raczej nie zostaną ponownie uruchomione. W pociągach natomiast mogłoby pomóc zmniejszyć kolejki do konduktorów.