Pociąg Kolei Śląskich / fot. Koleje Śląskie

Od początku marca, kiedy do Katowic wrócił pierwszy pociąg specjalny Kolei Śląskich, spółka regularnie wysyła swoje pojazdy aby pomóc obywatelom ogarniętej wojną Ukrainy. To nie są typowe kursy pociągów w rejony trudno dostępne z często nieprzejezdną infrastrukturą. Z danych na dzień 14.03 wynika, że regionalny przewoźnik przetransportował prawie 7,5 tys. uchodźców. 

Pociągi specjalne Kolei Śląskich regularnie kursują do Przemyśla i Olkusza. Wszystkie decyzje podejmowane są na bieżąco – odpowiednio do panującej sytuacji na granicy. 

Największym wyzwaniem dla regionalnego przewoźnika było odebranie uchodźców z terminalu towarowego LHS w Sławkowie, gdzie kończy się wiodący ze Wschodu szeroki tor.

Reklama

Sporo problemów

Około 1,5 tys. uchodźców z Ukrainy dojechało specjalnym pociągiem ze Lwowa. Głównym problemem była nieprzyjazna infrastruktura: brak trakcji elektrycznej i rampa towarowa służąca za prowizoryczny peron, usytuowany na wyżej niż wejścia do pojazdów. Dzięki współpracy z Państwową Straż Pożarną, policją, służbą kolejową PKP LHS oraz ogromną liczbą wolontariuszy udało się przetransportować do Katowic około tysiąca osób. Pozostałe osoby wybrały za cel Kraków. Ci, którzy zostają w naszym regionie często na swoje miejsce pobytu wybierają Tychy. 

W pomoc zaangażowały się wszystkie działy Spółki. W trakcie podróży Koleje Śląskie zapewniają pasażerom koce, wodę, słodycze, soczki dla dzieci, artykuły higieniczne i kolorowanki dla najmłodszych. Bardzo istotna jest także możliwość naładowania telefonu aby zapewnić kontakt z najbliższymi

Od 26 lutego obywatele Ukrainy mogą także nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami Kolei Śląskich. Podróż pociągami odbywać się może na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy to wspólna inicjatywa marszałka województwa śląskiego – Jakuba Chełstowskiego i zarządu Kolei Śląskich.

„Kolejarze doskonale rozumieją swoją misję społeczną. Wierzymy, że bezpłatne przejazdy pomogą Ukraińcom, którzy uciekają przed wojną na teren województwa śląskiego, w szybszym odnalezieniu się w nowej rzeczywistości” – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Organizacja transportu specjalnego i darmowe przejazdy to niejedyna forma pomocy, w którą włączył się kolejowy przewoźnik województwa śląskiego. Wspólnie z Caritasem Archidiecezji Katowickiej pracownicy Kolei Śląskich zbierają najpotrzebniejsze produkty dla obywateli Ukrainy, a w pociągach i social mediach promowana jest zbiórka pieniędzy, którą prowadzi Caritas.