Rower na al. Bielskiej / fot. Tychy24.net

Kontrolowali rowerzystów w Tychach. Mandatami karali głównie kierowców samochodów. W sumie w trakcie akcji „Bezpieczny Rowerzysta” mundurowi mieli na oku nie tylko kierowców jednośladów, ale też samochodów. W końcu rowerzyści to grupa uczestników ruchu drogowego, która łatwo narażona jest na najbardziej tragiczne skutki zdarzeń drogowych.

„Rower to nie tylko beztroska przyjemność. Poruszając się nim, nie chroni nas karoseria, ani poduszki powietrzne. W sposób szczególny należy obserwować otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek, może skończyć się nieprzyjemnymi lub tragicznymi w skutkach konsekwencjami. W przypadku poruszania się w ruchu miejskim, powiedzenie „mieć oczy dookoła głowy”, jest w przypadku rowerzystów bardzo ważne” – informuje Barbara Kołodziejczyk z tyskiej policji.

Tylko w środę policjanci ujawnili 48 wykroczeń wobec rowerzystów popełnionych przez kierowców samochodów i 9 wykroczeń popełnionych przez samych użytkowników jednośladów. Ostatecznie skończyło się to na 46 mandatach i 10 pouczeniach. W 1 przypadku skierowano wniosek o ukaranie do sądu.

Reklama

Pamiętajmy, rower podczas jazdy w dzień musi być wyposażony w oświetlenie odblaskowe .Po zmroku musi mieć oświetlenie białe lub żółte i tyle czerwone.

Dodatkowo każdy rowerzysta powinien posiadać odpowiedniego koloru koszulkę lub jakikolwiek element odblaskowy, który pozwoli z daleka go dostrzec” – wylicza policja. Rower powinien mieć sprawne hamulce i dzwonek.

Reklama