Skrzyżowanie ulic Burschego, Mikołowskiej i Dołowej / fot. Tychy24.net

Mąkołowiec: Wyjazd z dzielnicy paraliżują światła na ulicy Mikołowskiej i nieudolny ITS? Korki sięgają nawet kilkudziesięciu samochodów. Chodzi o rejon restauracji McDonald’s na skrzyżowaniu ulic Mikołowskiej i Dołowej. Spore korki tworzą się też od strony ulicy Burschego. 

„Od dłuższego już czasu wyjazd w tym miejscu jest bardzo utrudniony. W godzinach szczytów komunikacyjnych korki sięgają kilkudziesięciu samochodów i bardzo długiego czasu oczekiwania na dojazd do świateł na skrzyżowaniu. W dzielnicy Mąkołowiec jest coraz więcej domów i w związku z tym – samochodów. Można przypuszczać, że jeśli władze miasta nie znajdą rozwiązania tej sytuacji – będzie coraz gorzej” – stwierdziła radna PiS, Aleksandra Wysocka-Siembiga. „Jako radna pytam – jaki pomysł na rozwój i jednocześnie sprawne funkcjonowanie tej części miasta mają nasze władze? To, że coraz więcej budynków powstaje – to jedno – ale czy na tym kończy się pomysł na tę dzielnicę. Przecież mieszkańcy muszą się stąd czasami a nawet codziennie, jakoś wydostać. Pytają mnie jak i dlaczego tak się dzieje, zwłaszcza, że powstał nowoczesny system zarządzania ruchem drogowym tzw. ITS również za ich pieniądze. Dzielnica Mąkołowiec za chwilę będzie tak zakorkowana, że mieszkańcy dojdą do wniosku, że system ITS nie spełnił swojej funkcji i jest gorzej, niż było” – dodała. 

Dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach, Arkadiusz Bąk stwierdził w odpowiedzi do radnej, że w innych miastach też się korkuje. Tychy natomiast zbudowały łączniki z ulicą Mikołowską przez Asnyka i ulicę Grota-Roweckiego, które faktycznie są też mocno wykorzystywane przez kierowców. 

Reklama

„Ponadto, planowana jest także budowa połączenia ulic Obywatelskiej ze Stoczniowców. Natomiast, PKP w ramach przebudowy linii kolejowej E65 planuje likwidację istniejącego wiaduktu w ciągu ul. Damrota. W zamian wybudowane zostanie nowe, dwupoziomowe połączenie ulic Damrota i Browarowej bez sygnalizacji świetlnej. Inwestycje te ułatwią wjazd/wyjazd do centrum miasta i jednocześnie częściowo odciążą ul. Mikołowską. Ponadto informuję, że MZUIM buduje nowe połączenia, w tym z dzielnicy Mąkołowiec (np. łącznik ul. Piaskowej i ul. Dołowej)” – wyliczył dyrektor Bąk.

ITS na ratunek

Pomocny ma też być ITS czyli „Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem w Tychach” (ITS Tychy), który posiada zaawansowane rozwiązania z zakresu sterowania sygnalizacją świetlną. ITS jest raczej mocno krytykowany przez mieszkańców, jako system, który pogorszył ruch w mieście. 

„Algorytmy systemu sterowania pozwalają reagować na bieżącą sytuację ruchową w mieście oraz dodatkowo umożliwią prognozowanie stanów przekroczenia przepustowości. System dokonuje optymalizacji długości faz sygnalizacji świetlnej w celu minimalizowania globalnych strat czasu i umożliwia ograniczenie liczby zatrzymań pojazdów” – stwierdził dyrektor MZUiM Tychy. 

Miasto buduje też drogę rowerową wzdłuż ulicy Burschego, która będzie prowadzić do ulicy Dołowej. W planach PKP jest również powstanie przystanku kolejowego w rejonie ul. Mąkołowskiej, co ma zapewnić alternatywny dojazd do dzielnicy. 

Reklama