Sesja Sejmiku Województwa Śląskiego / fot. Śląskie.pl

Na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego zdecydowano o przekazaniu ponad 5,2 mln zł na rzecz Megrez Szpitala Wojewódzkiego w Tychach. To forma „udzielenia pomocy finansowej Miastu Tychy”, które ostatecznie przejęło szpital właśnie od Urzędu Marszałkowskiego.

Od wielu lat mówiło się o przejęciu Megrez Szpitala Wojewódzkiego przez miasto Tychy, które było temu początkowo niechętne. – Żeby pić piwo nie trzeba mieć browaru, żeby się leczyć nie trzeba mieć szpitala – przekonywał w 2012 roku Andrzej Dziuba, gdy głośno mówiło się o możliwości bankructwa jednostki. O przejęcie lecznicy przez miasto od Urzędu Marszałkowskiego zabiegał wtedy m.in. ówczesny radny, a obecnie marszałek Jakub Chełstowski (wraz ze Stowarzyszeniem Tychy Naszą Małą Ojczyzną i Śląsko-Dąbrowską Solidarnością). Ostatecznie miasto przejęło szpital.

– To pokazuje, że mieszkańcy powinni trzymać rękę na pulsie i patrzeć wnikliwie na to co robią władze miasta. Gdyby nie oburzenie wśród tyszan, to szpital pewnie byłby już prywatny – mówi nam w 2017 roku wtedy jeszcze radny Jakub Chełstowski.

Reklama

Pieniądze, które trafią do Megrezu są konsekwencją umowy zawartej pomiędzy miastem Tychy, a Urzędem Marszałkowskim w październiku 2017 roku.

– Sejmik Województwa Śląskiego w dniu 15.04.2019 roku podjął Uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Miastu Tychy w formie dotacji celowej  w kwocie 5 274 617 zł z przeznaczeniem na zakup aparatury medycznej dla MEGREZ Sp.z o. o. Szczegółowe warunki udzielenia dotacji oraz zasady jej rozliczenia określone zostaną w umowie zawartej pomiędzy Województwem Śląskim a Miastem Tychy. Województwo przekazało do Miasta projekt umowy i wystąpiło z wnioskiem o wskazanie planowanych do realizacji zakupów – poinformował nas Michał Fijałkowski z Urzędu Marszałkowskiego.

Z informacji przekazanej nam przez Mariolę Szulc, prezes spółki Megrez wynika, że pieniądze zostaną wydane na nowy sprzęt na tyskiej neonatologii (m.in. nowe inkubatory, stanowiska dla niemowląt), ginekologii i położnictwie (m.in. wanna do porodów) czy oddziale laryngologicznym.

Szczegóły jednak dopiero zostaną określone.

Co roku w szpitalu, który tworzy 12 oddziałów udzielanych jest około 80 tysięcy świadczeń zdrowotnych pacjentom, w tym ponad 18 000 hospitalizacji i prawie 28 000 porad ambulatoryjnych w Izbie Przyjęć, rocznie przychodzi w nim na świat niespełna 2 tysiące dzieci. Placówka dysponuje ponad 800 łóżkami.

Reklama