/ fot. UM Tychy

Miasto podpisało umowę na 26 mln zł. Nowa droga połączy ul. Grota-Roweckiego z ul. Oświęcimską w Tychach. O inwestycji pisaliśmy kilka miesięcy temu. Ma usprawnić również dojazd z rejonu ulicy Jaworowej i Sadowej do centrum miasta.  Nowa inwestycja będzie gotowa pod koniec przyszłego roku. 

Do przetargu na budowę łącznika ulic Grota-Roweckiego i ul. Oświęcimskiej stanęło 5 firm, a najatrakcyjniejsza ofertę złożyło Przedsiębiorstwo budowlano-drogowe DROGOPOL Z.W.  Właśnie z tą firmą 16 października została podpisana umowa opiewająca na 26 mln zł (miasto pozyskało na ten cel blisko 10 mln złotych dofinansowania z subwencji ogólnej).

Zadanie zostało podzielone na dwa etapy. W pierwszym zostanie wykonanie połączenie ulicy Grota Roweckiego z ulicą Jaworową, a w drugim przebudowane skrzyżowanie ulic Oświęcimskiej, Czarnej i Sadowej.

Reklama

– W skład pierwszego etapu wchodzi budowa mostu nad Potokiem Tyskim, przebudowa skrzyżowań z ulicami Starokościelną i Sadową oraz całej infrastruktury towarzyszącej. Projektowane są również chodniki dla pieszych oraz ścieżki rowerowe – mówi Miłosz Stec, wiceprezydent Tychów ds. infrastruktury.

Etap drugi obejmuje przebudowę skrzyżowania ulic Oświęcimskiej, Czarnej i Sadowej z dostosowaniem jego parametrów do istniejącego i prognozowanego natężenia ruchu.

– Istniejące skrzyżowanie zwykłe zastąpione zostanie skrzyżowaniem z sygnalizacją świetlną i dodatkowymi pasami – mówi Wojciech Łyko, dyrektor MZUIM w Tychach.

Nowa droga poprawi komunikację w mieście, zwłaszcza przy wjeździe do centrum Tychów od strony ulicy Jaworowej i Sadowej.

– Na realizację tej inwestycji czekaliśmy 18 lat! Z różnych powodów m.in. protestu jednego z mieszkańców do tej pory nie mogliśmy jej zrealizować. Tym bardziej cieszę się, że nareszcie powstanie. To bardzo ważne, bo w Tychach tak jak w każdym mieście w naszym kraju z roku na rok samochodów przybywa. Powoduje to zwłaszcza w godzinach szczytu problemy komunikacyjne, dlatego każda droga, która pomoże rozładować ruch i odciążyć główne drogi wyjazdowe do miasta jest istotna . Ta z pewnością zostanie doceniona przez kierowców wjeżdżających do Tychów od strony północnej – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Przekazanie placu budowy odbędzie się w przyszłym tygodniu, w listopadzie wykonawca planuje rozpocząć prace. Zgodnie z umową na wykonanie niemal kilometrowego odcinka nowej drogi będzie miał ponad rok – do 15 grudnia 2019 roku.

Reklama