Rowery / fot. UM Tychy

Miasto podsumowało sezon roweru miejskiego. Rekordzista wypożyczał jednoślad 119 razy. W sumie blisko 10 tys. razy wypożyczano rowery w minionym sezonie. Najpopularniejsza stacja znajdowała się na Paprocanach. 

Podobnie jak rok temu sezon trwał 7 miesięcy, a operatorem mobilnej wypożyczalni była firma Nextbike Polska S.A. Do dyspozycji użytkowników było 60 rowerów z kompletnym wyposażeniem, w tym 5 rowerów standardowych, wyposażonych w foteliki do przewożenia dzieci w wieku od 9 m-cy do 6 lat i wadze nie większej niż 22 kg. Jednoślady dostępne były w 7 punktach miasta: Centrum, Dworzec PKP, Jaśkowicka, Lodowisko, Paprocany, Piłsudskiego Targowisko oraz na placu Baczyńskiego.

W tym czasie w systemie zarejestrowało się 1029 użytkowników, to o 1/3 mniej w stosunku do ubiegłego sezonu, gdzie z jednośladów skorzystało 1514 osób. Przełożyło się to również na liczbę wypożyczeni: w 2023 roku rowery wypożyczono 7114 razy, a rok temu 9708 razy. Aktualnie w systemie zarejestrowanych jest 9549 użytkowników. 

Reklama

Tradycyjnie już najczęściej wypożyczano rowery ze stacji zlokalizowanej w dzielnicy Paprocany, stamtąd rowerzyści najchętniej kierowali się do stacji Piłsudskiego Targowisko oraz wypożyczalni przy Lodowisku. 

„Mniejsza liczba osób korzystających w tym sezonie z roweru miejskiego z pewnością nie świadczy o spadku zainteresowania jednośladami czy ogólnie turystyką rowerową w mieście. Należy wziąć pod uwagę fakt, że od pewnego czasu w przestrzeni miejskiej dostępne są również hulajnogi, które cieszą się dużym zainteresowaniem i stanowią kolejny alternatywny i atrakcyjny środek do przemieszczania się po mieście – mówi Arkadiusz Bąk, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów wTychach.

Rower Miejski – sezonie 2023 w liczbach:

Miesięczny rekord wypożyczeni: 1352 wynajmów w czerwcu.

Najaktywniejszy użytkownik skorzystał z rowerów 119 razy.

Najpopularniejszy rower numer 62357 był wypożyczany 204 razy.

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń: Paprocany (1816), Piłsudskiego Targowisko (1242) i Centrum (1037)

Reklama