Skrzyżowanie ulic Edukacji i Grota-Roweckiego w Tychach / fot. Tychy24.net

Miasto szykuje kolejne duże utrudnienie dla mieszkańców. Zamkną ważne skrzyżowanie w Tychach. Tym razem chodzi o skrzyżowanie ulicy Grota-Roweckiego i Edukacji. Zamknięcie go dla ruchu samochodowego ma nastąpić 11 sierpnia, potrwa około 2,5 miesiąca.

To będzie kolejna faza prac na skrzyżowanie, z którego będą mogły korzystać tylko pojazdy komunikacji miejskiej. Podobna sytuacja obecnie jest na skrzyżowaniu ulicy Burschego i Andersa – chociaż tam kierowcy nagminnie łamią zakaz wjazdu na skrzyżowanie.

Skrzyżowanie Edukacji i Grota-Roweckiego zostanie przebudowane.

Reklama

„W pierwszej kolejności stara nawierzchnia zostanie rozebrana, a także przebudujemy kolidujące z projektem sieci” – wyjaśnia Arkadiusz Bąk, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. „Będziemy prowadzić nasilone prace ziemne, zejdziemy w dolne warstwy nawierzchni i wymieniamy całą konstrukcje drogi. Po przebudowie skrzyżowanie zyska nową geometrię, zmodyfikujemy łuki, poszerzymy 3 wloty o dodatkowe pasy ruchu oraz ustawimy nową sygnalizację świetlną, która będzie włączona do systemu sterowania ruchem. Przebudowane zostaną także chodniki i ścieżki rowerowe, oświetlenie i trakcja trolejbusowa. Wszystkie te działania prowadzone są w celu zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy płynności ruchu” – dodaje.

To kolejne prace nad systemem Inteligentnego Zrządzania i Sterowania Ruchem (ITS). Ma usprawnić ruch pojazdów w mieście – docelowo. Na razie prace z nim związane powodują duże utrudnienia.

Modernizacja skrzyżowania prowadzona jest w ramach szerokiego projektu pod nazwą Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem – w skrócie ITS.

„Utrudnień w ruchu nie da się uniknąć. Kierowców przepraszamy i jednocześnie prosimy o cierpliwość, o ostrożną jazdę i stosowanie się do znaków. Pamiętajmy, że z chwilą, gdy inwestycja dobiegnie końca, a przejazd przez miasto będzie bezpieczniejszy i sprawniejszy, te wszystkie niedogodności zostaną nam zrekompensowane” – mówi Agnieszka Kijas z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Przypomnijmy, że łącznie w ramach ITS Tychy przebudowanych zostanie blisko 40 skrzyżowań w Tychach. Ponadto powstanie szeroko zakrojona struktura teleinformatyczna, co stworzy możliwość sterowania ruchem. W efekcie komunikacja ma działać lepiej i bardziej punktualnie, a kierowcy mają przemieszczać się po mieście płynniej.

Prace nad systemem ITS w Tychach rozpoczęły się w 2019 r. i planowo potrwają do połowy 2022. Całkowity koszt wraz z przebudową skrzyżowań to prawie 120 mln zł z czego blisko 85% procent stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z puli na tzw. niskoemisyjny transport miejski dla wydatków kwalifikowanych. Środki te zostały ujęte w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego.

Reklama