Tychy ulica Fitelberga / fot. Tychy24.net

Miasto Tychy rocznie remontuje około 100 pustych mieszkań. Na lokal w Tychach trzeba czekać kilka lat. Wszystkie wolnostany trafiają do osób czekających na mieszkanie. W 2020 roku miasto wykonało 107 remontów tzw. wolnostanów (pustostanów) za kwotę 1,75 mln zł. Rok wcześniej wyremontowano 115 lokali. Co roku ponad setkę lokali remontuje miasto. Podobnie będzie w tym roku.

Tego typu lokale są rozrzucone po całym mieście, a zarządza nimi Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych. Droga takiego „M” na rynek nie jest taka prosta. Miasto najpierw przejmuje lokal od osób, które przestały w nim mieszkać lub np. nie płaciły czynszu. Sprawdza jego stan techniczny, wycenia koszty remontu i remontuje.

„Wolnostany remontujemy systematycznie, w ubiegłym roku  wykonaliśmy prace w budynkach na os. A, B, C, D, E, F oraz na obrzeżach miasta, na ulicy Leśnej, Świerkowej, Browarowej czy Katowickiej. Średnia powierzchnia tych lokali wynosi ok. 35 m2, zwykle to mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe, czasem, choć znacznie rzadziej zdarzają się czteropokojowe” – mówi Agata Goc, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Tychach.

Reklama

Remonty wolnostanów wyglądają bardzo różnie. Dla lokali komunalnych wymienia się  najczęściej instalacje wewnętrzne, stolarkę okienną czy drzwi. Czasem trzeba przeprowadzić roboty tynkarskie, malarskie, wykonać nowe posadzki albo wyposażyć lokal w kuchenkę czy podgrzewacz wody. Dla lokali przeznaczonych na najem socjalny dodatkowo wykonuje się tzw. „biały montaż”, a na podłodze pojawia się np. wykładzina.

„Każde miasto boryka się z problemem braku wystarczającej liczby lokali mieszkalnych dlatego ważne jest to, by wykorzystywać zasoby, które posiadamy. Mieszkania te są przeznaczone dla osób z mniejszymi dochodami, czasem dla nich to jedyna szansa na własne „cztery kąty”. Co więcej, często remontując wolnostan poprawiamy stan techniczny całego obiektu np. wymieniając instalacje wewnętrzne”  – mówi Hanna Skoczylas, wiceprezydent Tychów.

Wszystkie wyremontowane wolnostany na bieżąco przekazywane są nowym najemcom zgodnie ze wskazaniem Wydziału Gospodarki Lokalowej Urzędu Miasta Tychy. Obecnie mieszkania otrzymują rodziny jedno i dwuosobowe, które złożyły wnioski w   2018  roku oraz trzy, cztero i pięcio- osobowe, których wnioski wpłynęły do Urzędu Miasta w 2016 roku.