Mieszkańcy na al. Niepodległości / fot. Tychy24.net

Miasto zachęca do zostawienia 1 % podatku w Tychach. Które organizacje można wesprzeć? Podatnicy od 2004 roku mają możliwość przekazania wsparcia na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).

Tzw. „1%” to cześć podatku dochodowego, która musi wrócić do państwa, ale w tym wypadku państwo pozwala nam zadecydować do kogo te pieniądze trafią. Jeśli nie wpiszemy w nasz „PIT”  – numeru KRS wybranej organizacji pożytku publicznego to – nasz 1% trafi do „wspólnego worka”, o którego przeznaczeniu decyduje rząd i sejm.

Dla kogo można przekazać 1%?

Reklama

1% możemy przekazać tylko organizacjom pożytku publicznego (OPP). Organizacja pozarządowa lub inny podmiot, który chciałby zostać OPP musi taki status uzyskać sądownie oraz spełnić dodatkowe wymagania. Obecnie w Tychach działają 24 organizacje oraz 6 oddziałów/ kół organizacji ogólnopolskich, które mają status Organizacji Pożytku Publicznego i im możemy im przekazać nasz 1% podatku.

Aktualny wykaz tyskich OPP znajdziesz na: https://razemtychy.pl/ngo/zostaw-1-w-tychach

Jak przekazać 1%?

W pierwszej kolejności należy wybrać, której organizacji chcemy przekazać nasz 1% podatku. Dobrze jest zapoznać się z celami danej organizacji i zapisać sobie jej numer z Krajowego Rejestru Sądowego, tzw. KRS. To ten numer należy wpisać w jedną z rubryk naszego rozliczenia podatkowego PIT-37 i PIT-38.

Czy warto przekazać 1%?

Organizacje pożytku publicznego, które zgodnie z KRS mają swoją siedzibę w Tychach z przekazanego 1% podatku za rok 2019 uzyskały kwotę: 1 880 629,73 zł.

Pieniądze te zostaną wykorzystane wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego. Informację, na co zostały spożytkowane środki z 1%, organizacja ma obowiązek umieścić w swoim sprawozdaniu.

 

Reklama