Oświetlenie wertykalne / fot. UM Tychy

Mniej ludzi zginie na przejściach dla pieszych w Tychach. Bezpieczeństwo znacznie się poprawi, po instalacji w 17 miejscach na terenie miasta oświetlenia wertykalnego. Wnioskowali  o to tyscy radni PiS. Takie oświetlenie sukcesywnie jest montowane na terenie Tychów, obecnie znajduje się w 19 miejscach na terenie miasta. Dzięki niemu zwiększa się dostrzegalność pieszego na samym przejściu, ale także w rejonie dojścia do niego.

– Niestety do tej pory w Tychach były tzw. ślepe punkty, gdzie pieszych w ogóle nie było widać – mówi radna Anita Skapczk z PiS i dodaje, że jedna z jej koleżanek klubowych objechała miasto i zidentyfikowała te najbardziej niebezpieczne rejony. Odpowiednie oświetlenie przejść dla pieszych odgrywa kluczową rolę w procesie zapobiegania nieszczęśliwym zdarzeniom.

To właśnie ten argument – zła widoczność – jest najczęściej podawany jako usprawiedliwienie wypadku. To od oświetlenia zależy w dużej mierze bezpieczeństwo pieszego na przejściu.

Reklama

– Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że przejście dla pieszych, które jest dodatkowo oświetlone i na którym pieszy jest lepiej widoczny dla kierowców – jest przejściem bezpieczniejszym. Najbardziej zależało nam na doświetleniu miejsc, w których dochodzi do największej liczby wypadków i zdarzeń. Takim miejscem jest np.  skrzyżowanie ul. Towarowej z Cielmicką, gdzie w ubiegłym roku odnotowano  17 kolizji. W bezpośrednim sąsiedztwie tego miejsca znajdują się 2 przejścia dla pieszych – mówi Artur Kruczek, naczelnik Wydziału Komunikacji  UM Tychy.

Oświetlenie wertykalne pojawi się także na przejściu przez ul. Burschego przy Potoku Tyskim oraz przy skrzyżowaniu tej ulicy z ul. Brzozową. Takie rozwiązanie zostanie także zastosowane przy przejściu dla pieszych na ul .Metalowej (skrzyżowanie z ul. Fabryczną), na ul. Jedności (skrzyżowanie z ul. Targiela), a także na przejściu przy ul. Wyszyńskiego, w przy głównym  wejściu do kościoła św. Krzysztofa.  Kolejne miejsca wskazane do doświetlenia to  przejścia dla pieszych przy al. Bielskiej: pomiędzy ulicami Sienkiewicza i  Edukacji oraz między ulicami Cichą i Czystą. Nowe oświetlenie pojawi się także na dwóch przejściach przez al. Niepodległości – jedno przy skrzyżowaniu z ul. Czystą, drugie przy skrzyżowaniu z ul. De Gaulle’a.

– Podjęliśmy także decyzje o montażu oświetlenia wertykalnego przy przejściu dla pieszych  przez al. Piłsudskiego (skrzyżowanie z ul. Uczniowską) oraz przejścia przez ul. Katowicką na wysokości browaru (jezdnia w kierunku ul. Edukacji) – dodaje Artur Kruczek.

Na tym jednak nie koniec inwestycji. W mieście oprócz wymienionych miejsc, podobne oświetlenie pojawi się również na trzech przejściach przy ul. Oświęcimskiej oraz na dwóch przejściach w rejonie Szpitala Wojewódzkiego MEGREZ.

Koszt wykonania oświetlenia wertykalnego jednego przejścia zależy m.in. od ilości punktów świetlnych, dlatego ceny wahają się od 25 do 45 tysięcy złotych. Stosowane zmiany w budżecie przyjęli radni na ostatniej sesji Rady Miasta Tychy.

Reklama