Od lewej wiceminister Janusz Cieszyński i minister zdrowia Łukasz Szumowski / fot. Ministerstwo Zdrowia / Twitter

Na Śląsk wracają ograniczenia epidemiczne. Dla kilku powiatów – m.in. nakaz noszenia maseczek. Od soboty w 19 powiatach rząd wprowadza ograniczenia w związku z dużym przyrostem zakażeń COVID-19. 9 powiatów ma status czerwony – tam będą największe obostrzenia.

„Chcemy w tych powiatach, gdzie jest największy wzrost zakażeń wprowadzić z powrotem pewne obostrzenia i rygory, a w powiatach, które mają nieco mniej – można powiedzieć żółtych – te rygory w mniejszym zakresie i mniejszym stopniu” – mówił minister Łukasz Szumowski na dzisiejszej konferencji prasowej.

W powiatach określonych jako czerwone nie będzie można organizować wesel większych niż na 50 osób, w strefach żółtych do 100 osób, nie będzie też można korzystać z siłowni w strefach czerwonych. Wprowadzony zostanie zakaz organizacji targów, kongresów, wydarzeń sportowych z udziałem kibiców, wydarzeń kulturalnych, zamknięte zostaną sanatoria i obowiązkowo trzeba będzie nosić maseczki w miejscach publicznych.

Reklama

W komunikacji miejskiej będzie mogła być zajęta tylko połowa miejsc.

Powiaty dotknięte ograniczeniami znajdują się w województwach wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i śląskim – nie ma wśród nich Tychów, ale jest powiat sąsiadujący z naszym miastem.

W naszym regionie obostrzenia czerwone, czyli te najbardziej rygorystyczne dotkną powiaty pszczyński, rybnicki, w Rybniku i pow. Wodzisławskim oraz Rudzie Śląskiej.

Łagodniejsze żółte obostrzenia w naszym regionie wprowadzone zostaną w Jastrzębiu-Zdroju, powiecie cieszyńskim i Żorach.

Ministerstwo szacuje, że w ciągu najbliższych dni liczba przyrostu zakażeń będzie oscylować w granicach 500-700 przypadków dziennie.

Poniżej dane wojewódzkiego sanepidu na dzień 6.08.2020 – na godzinę 10.30:

– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej /ostatni raport:  6 324 / 6 103

– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 /ostatni raport:  253 / 248

– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport:  1 773 / 1 707

– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 233 085

– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych: 108 660

– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 17 229 / 17 092

– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 14 582 / 14 402

– liczba zgonów /ostatni raport: 403 / 398

W Szpitalu w Raciborzu zmarli: 84 – letnia kobieta  i 68 – letni mężczyzna z powiatu rybnickiego oraz 91 – letni mężczyzna z powiatu częstochowskiego. W Szpitalu w Gliwicach zmarł 70 – letni mężczyzna z  powiatu wodzisławskiego; w Szpitalu w Tychach zmarł 83 – letni mężczyzna z Bielska-Białej.

Reklama