Ludzie na przystanku Tychy-Grota Roweckiego / for. Tychy24.net

Od 10 maja zmieni się taryfa Kolei Śląskich. Kolejne modyfikacje we wrześniu – zapowiedział regionalny przewoźnik. Głównym celem zmian jest wprowadzenie prostej taryfy, a także wdrożenie atrakcyjnych ofert. Cennik ma być prostszy i bardziej zrozumiały dla pasażera, do tego na niektórych trasach ceny za bilety się zmniejszą, na innych wzrosną. Od września natomiast, ruszy taryfa poza szczytem, co oznacza, że na niektórych liniach w określonych godzinach będzie taniej.

Pandemia to trudny czas dla komunikacji publicznej. Znacznie wzrosły koszty, a liczba pasażerów zmalała. Przykładowo Koleje Śląskie zwiększyły częstotliwość dezynfekcji taboru, wprowadziły nowoczesne metody czyszczenia pojazdów, co przy wzroście płacy minimalnej, do tego rosnących kosztach energii elektrycznej, naprawy i utrzymania taboru ostatecznie przełożyło się na zmianę cennika. Choć nie na wszystkich trasach – średni wzrost cen biletów to około 13%. Co jak zapewniają Koleje Śląskie i tak stawia regionalnego przewoźnika w pozycji jednego z najtańszych w kraju.

„Codziennie uruchamiamy około 400 pociągów. To niezwykły potencjał komunikacyjny
dla mieszkańców naszego województwa. Kolej jako bezpieczny, ekologiczny i wygodny środek transportu może im zatem służyć nie tylko w czasie dojazdu do pracy, ale także poza godzinami szczytu. Zmiana taryfy Kolei Śląskich przede wszystkim ma na celu wprowadzenie prostej taryfy, a także wdrożenie atrakcyjnych ofert, które zachęcą pasażerów do podróżowania z nami.” – mówi Aleksander Drzewiecki, prezes Kolei Śląskich.

Reklama

To pierwsza zmiana w cenniku od 5 lat. Część cen pozostanie bez zmian, inne się zmniejszą – są też takie, które wzrosną. Na trasie Katowice-Tychy ceny pozostaną bez zmian, na trasie Sosnowiec-Katowice cena biletu zmniejszy się z 5 zł do 4,5 zł. Podobnie zresztą będzie na trasie Świętochłowice-Katowice. Od 1 września poza godzinami szczytu komunikacyjnego ceny na tych trasach będą mniejsze (3,82 zł).

Więcej zapłacimy np. na trasie Bytom-Katowice tam cena biletu z 4 zł wzrosła do 4,5 zł. Podobnie cena pójdzie do góry na trasie Będzin Miasto – Katowice z 5 zł do 5,5 zł. Od 1 września poza szczytem komunikacyjnym bilet ma kosztować 4,68 zł.

Zmiany w taryfie Kolei Śląskich mają zakończyć się w 2022 roku. Docelowo ma zostać wprowadzona jednolita stawka kilometrowa i korekta ofert liniowych.

„Podążamy za trendami europejskich kolei regionalnych, które bazują na prostych i zrozumiałych taryfach. Naszym celem jest wdrożenie rozwiązań, które zapewnią czytelne i sprawiedliwe zasady podróżowania pociągami Kolei Śląskich dla wszystkich pasażerów. Z uwagi na fakt, że jest to proces długofalowy, modyfikacje będą wprowadzane etapami. Dziś komunikujemy planowane zmiany cen, natomiast już we wrześniu pojawią się nowe atrakcyjne oferty. Ponadto, na części tras wprowadzimy również możliwość korzystania z innowacyjnej taryfy pozaszczytowej ze zniżką do 20%.” – zapewnia prezes Kolei Śląskich, Aleksander Drzewiecki.

Reklama